რომან გოცირიძე - საჭიროა ფიზიკური პირის ქონების გადასახადის სასწრაფო რეფორმა
ფიზიკური პირის ქონების გადასახადის გადახდის დღეც მოგვადგა. თუ ოჯახში არის 2 წევრი და თითოეული იღებს თვეში შემოსავალს (არა მარტო ხელფასს, მაგ. იჯარიდანაც) 1300 ლარს, ის არის ქონების გადასახადის გადამხდელი, - ამის შესახებ Front News-თან ოპოზიციონერმა პოლიტიკოსმა რომან გოცირიძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, საჭიროა ფიზიკური პირის ქონების გადასახადის სასწრაფო რეფორმა.
"ფიზიკური პირის ქონების გადასახადის გადახდის დღეც მოგვადგა. თუ ოჯახში არის 2  წევრი და თითოეული იღებს თვეში შემოსავალს (არა მარტო ხელფასს, მაგ. იჯარიდანაც) 1300 ლარს, ის არის ქონების გადასახადის გადამხდელი.
თუ ოჯახში არის სამი წევრი და თითოეული მათგანი იღებს თვეში 880 ლარს, ის არის ქონების გადასახადის გადამხდელი. ასეთი საქართველოში ლამის ყოველი მეორე ოჯახია.
მათ არ იციან, რომ გადასახადის გადამხდელები არიან. ყველაფრიდან უნდა გადაიხადონ გადასახადი: ბინა, მანქანა, სოფელში მამაპაპისეული სახლი, ავტოფარეხი,მიწა, აგარაკი თუ კომერციული ფართი, რომელიც შესაძლოა, არც კი გამოყენებულა არასდროს, დგას სადღაც შენობა თავისთვის.
ერთია, რომ რეპრესიების პოტენციური სამიზნეები არიან ეს ადამიანები და მეორეც, არ შეუძლიათ მისი გადახდა.
20 წელზე მეტი გავიდა რაც ეს გადასახადი შემოვიდა (ჩემი ხელით დაწერილი ნაწილია ეს თავი კოდექსში). იმის შემდეგ ხელფასებიც გაიზარდა და ფასებმა თითქმის სამჯერ მოიმატეს. დღევანდელი 900 ლარი მაშინდელ დაახლოებით 300 ლარს  უდრის. მაშინ ერთეულები იხდიდნენ ამ გადასახადს, ახლა მასობრივად უწევთ.
საჭიროა ფიზიკური პირის ქონების  გადასახადის სასწრაფოდ რეფორმა. ამას იმიტომ ვამბობ აგერ უკვე ხუთ წელიწადზე მეტია, რომ 31 ოქტომბრამდე უნდა შეივსოს დეკლარაცია და 15 ნოემბრამდე უნდა იქნეს გადასახადი გადახდილი. წინააღმდეგ შემთხვევაში საშინელი ჯარიმებია. მთავრობა ჯერჯერობით თვალს ხუჭავს, იცის, რომ ყოველ მეორე თუ არა, მესამე ოჯახს უნდა მიადგეს, ამავე დროს არც არაფერს აკეთებს.
დევს ჩემი კანონპროექტი პარლამენტში. ყველამ აღიარა, რომ სწორი ვიყავი. მთავრობა გამოასწორებს ამას და მალე შემოვიტანთ ცვლილებებსო. იმის შემდეგ სამი წელი გავიდა და ისევ იმ მდგომარეობაში ვართ. იმიზეზებენ, რომ იურიდიული პირის ქონების გადასახადიც უნდა შევცვალოთო (არაფერია შესაცვლელი, მხოლოდ განაკვეთია შესამცირებელი). დემაგოგობენ. არა აქვს რაიმე კავშირი ამ ორ გადასახადს ერთმანეთთან. ჯერ იმას მიხედონ, რაც საჩქაროა. ნუ ჰყავთ ხალხი მძევლებად აყვანილები", - განაცხადა რომან გოცირიძემ.

Gotsiridze said his draft bill to update the rules had been pending in parliament for three years, while the government had failed to act despite publicly acknowledging the need for change
A Georgian household where two members each earn 1300 GEL a month - including income from rent - is already considered liable to pay property tax, opposition MP Roman Gotsiridze has said, calling for urgent reform of the system.
Gotsiridze told Front News that many families remained unaware of their obligation and risked facing heavy fines if they failed to file their tax declarations by 31 October and pay by 15 November.
He added that a three-person household where each earned 880 GEL per month also falls under the tax requirement - a situation he said now affected almost every second family in the country.
According to the politician, Georgians were taxed on all types of property, including apartments, cars, ancestral homes in villages, garages, plots of land and unused commercial premises.
“These people are potential targets of repressive measures and many are unable to afford the tax,” Gotsiridze said, arguing that the system had become outdated since its introduction more than 20 years ago.
He noted that incomes and prices had risen significantly since then, turning what was originally a tax affecting a small share of the population into a widespread burden.
Gotsiridze said his draft bill to update the rules had been pending in parliament for three years, while the government had failed to act despite publicly acknowledging the need for change.
“The government is holding people hostage,” he added, urging authorities to decouple the issue from ongoing discussions about corporate property tax.