რუმინეთის პრეზიდენტმა თანამდებობა დატოვა
“იმისათვის, რომ დავიცვა რუმინეთი და რუმინელი მოქალაქეები ამ კრიზისისგან, არასაჭირო და ნეგატიური განვითარებისგან, მე ვტოვებ რუმინეთის პრეზიდენტის თანამდებობას. ეს გადაწყვეტილება ძალაში შევა 12 თებერვალს. ღმერთმა დალოცოს რუმინეთი“, – განაცხადა იოჰანისმა.
აღნიშნული გადაწყვეტილება იოჰანისმა მას შემდეგ მიიღო, რაც ოპოზიციურმა პარტიებმა მისი თანამდებობიდან გადაყენება უკვე მესამედ მოითხოვეს.
იოჰანესის რიგით მეორე საპრეზიდენტო ვადა გასული წლის 21 დეკემბერს გავიდა, თუმცა, ქვეყნის საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ საპარლამენტო არჩევნების შედეგების ანულირების გამო, ის თანამდებობას დროებით, ახალი არჩევნების გამართვამდე იკავებდა.
რუმინეთში ხელახალი საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი ტური 2025 წლის 4 მაისს, ხოლო მეორე ტური კი 18 მაისს გაიმართება.

Romanian President Klaus Iohannis has announced his resignation following impeachment proceedings launched by far-right opposition parties in January.
“In order to protect Romania and its citizens from crisis… I am stepping down as President of Romania,” Iohannis declared.
Iohannis had served as president since 2014, and his term was extended after Romania’s Constitutional Court annulled the results of the first round of the presidential elections in December. The ruling postponed the election, which had seen pro-Russian far-right candidate Calin Georgescu and a pro-Western opponent advance to a second round.
Romania’s new presidential elections will be held in two rounds, on May 4 and May 18.
Following Iohannis’ resignation, Senate Speaker Ilie Bolojan, leader of the Liberal Party and a member of the ruling coalition, will serve as interim president with limited powers until the elections.