რუსებმა ომში უკრაინის მხარეს ბრძოლის გამო საქართველოს მოქალაქეს დაუსწრებლად 13 წლითა და 6 თვით პატიმრობა მიუსაჯეს
რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტის ინფორმაციით, რუსეთის ფედერაციის საგამოძიებო კომიტეტის მთავარი საგამოძიებო დეპარტამენტის მიერ შეგროვებული მტკიცებულებები “დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის უზენაესმა სასამართლომ” საკმარისად ცნო საქართველოს მოქალაქე თორნიკე ოქროპილაშვილისთვის გამოსატანად და “დამნაშავედ ცნო” რუსეთის ფედერაციის სისხლის სამართლის კოდექსის 359-ე (დაქირავებულის მონაწილეობა შეიარაღებულ კონფლიქტში) მუხლის მე-3 ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენაში.
“გამოძიებამ და სასამართლომ დაადგინა, რომ 2022 წელს ოქროპილაშვილი, როგორც დაქირავებული, ნებაყოფლობით შეუერთდა გასამხედროებულ ფორმირებას უკრაინის მხარეს სამხედრო ოპერაციებში მონაწილეობის მისაღებად. იქ მან გაიარა საჭირო სამხედრო და სტრატეგიული მომზადება, იგი უზრუნველყვეს პირადი ცეცხლსასროლი იარაღით, საბრძოლო მასალით, ფორმებით და სპეციალური ტექნიკით.
ოქროპილაშვილი ასრულდება მეთაურების ბრძანებებს ფულადი კომპენსაციისთვის და უშუალოდ მონაწილეობდა სამხედრო მოქმედებებში დონეცკის და ლუგანსკის სახალხო რესპუბლიკების უშიშროების ძალების წარმომადგენლებისა და რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურეების წინააღმდეგ.
სასამართლოს განაჩენით ოქროპილაშვილს დაუსწრებლად მიესაჯა თავისუფლების აღკვეთა 13 წლითა და 6 თვით. ის საერთაშორისო ძებნილთა სიაშია”, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Russians sentence Georgian citizen to 13 years and 6 months in absentia for fighting on Ukraine’s side
The Investigative Committee of Russia has announced that the “Supreme Court of the Donetsk People’s Republic” has found the evidence collected by the Main Investigative Department of the Russian Investigative Committee sufficient to convict Georgian citizen Tornike Okropilashvili. He was found “guilty” under Article 359, Part 3 of the Russian Criminal Code, which pertains to mercenary participation in armed conflicts.
According to the investigation and the court’s ruling, in 2022, Okropilashvili voluntarily joined a paramilitary unit on Ukraine’s side as a mercenary to take part in military operations. He allegedly underwent military and strategic training, was equipped with firearms, ammunition, uniforms, and specialized equipment, and carried out orders from commanders in exchange for financial compensation.
The ruling states that Okropilashvili directly participated in combat against the security forces of the self-proclaimed Donetsk and Luhansk People’s Republics and the Russian Armed Forces.