რუსეთის დარტყმა ხარკოვზე - დაშავებულთა რიცხვი გაიზარდა, ქალაქში გლოვის დღეა გამოცხადებული
რუსებმა ხარკოვზე, საცხოვრებელ უბნებზე თავდასხმების სერია განახორციელა. დაიღუპა ხუთი ადამიანი, 30-ზე მეტი დაშავდა ან მწვავე შოკი მიიღო, - ინფორმაციას გენერალური პროკურორის ოფისი და ქალაქის მერი იგორ ტერეხოვი ავრცელებენ.
პროკურატურის ცნობით, 17 აგვისტოს, დაახლოებით 22:50 საათზე, რუსეთის ჯარებმა ხარკოვის სამრეწველო რაიონზე სარაკეტო თავდასხმა განახორციელეს.
რაკეტა მრავალსართულიან საცხოვრებელ შენობასთან ახლოს მოხვდა, რამაც 11 მშვიდობიან მოქალაქეში, მათ შორის 13 წლის გოგონაში, მწვავე სტრესული რეაქცია გამოიწვია.
წინასწარ დადგინდა, რომ გამოყენებული იქნა "ისკანდერის“ ტიპის რაკეტა.
18 აგვისტოს, დაახლოებით 05:00 საათზე, ხუთმა დრონმა იმავე რაიონში მდებარე საცხოვრებელ კორპუსს შეუტია. ნაწილობრივი ჩამონგრევის შედეგად დაიღუპა ხუთი ადამიანი, მათ შორის დაახლოებით 1,5 წლის ბავშვი. სულ მცირე 19 ადამიანი დაშავდა და შოკირებულია, დაშავებულთა შორის არიან ბავშვები.
ადგილზე სპეციალური სამსახურები და მაშველები მუშაობენ, დაშავებულებს სამედიცინო დახმარება უტარდებათ.
წინასწარი გამოძიება ომის დანაშაულების ფაქტებზე (უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 438-ე მუხლი) დაიწყო.
ქალაქის მერმა საცხოვრებელ კორპუსზე ტერორისტული თავდასხმის გამო გლოვის დღე გამოაცხადა.
"გულწრფელად ვუსამძიმრებ ყველა დაღუპულის ოჯახსა და მეგობრებს. ხარკოვი ყველა მსხვერპლს იხსენებს. ხარკოვი აუცილებლად გადარჩება“, - აღნიშნა მან.

At least five people, including a one-and-a-half-year-old child, have been killed after a series of Russian attacks struck residential areas in Kharkiv, Ukrainian officials said on Monday. More than 30 others were injured or left in severe shock.
The Ukraine’s Prosecutor General’s Office said Russian forces launched a missile strike on the city’s industrial district at around 22:50 local time (19:50 GMT) on Sunday. The rocket landed close to a multi-storey apartment building, causing panic among residents and leaving 11 civilians, including a 13-year-old girl, with acute stress reactions. Preliminary findings suggest an Iskander missile was used.
In the early hours of Monday, five drones targeted another residential block in the same district. The attack caused partial collapse of the building, killing five people and injuring at least 19 more. Children were among the casualties, authorities confirmed.
Emergency workers and rescue teams have been deployed to the site, with the injured receiving medical treatment. Ukraine’s authorities have opened a war crimes investigation.