რუტე - პუტინს ჯარისკაცები, ფული და იდეები ეწურება, ზეწოლა უნდა გაიზარდოს
ვლადიმერ პუტინმა უკრაინის წინააღმდეგ ომის დროს ძალიან ბევრი ჯარისკაცი და ფული დაკარგა, ახლა ზეწოლა უნდა გაძლიერდეს, - ამის შესახებ ნატოს გენერალურმა მდივანმა მარკ რუტემ განაცხადა.
მისი თქმით, პუტინს უზარმაზარ ფასად უკრაინაში მცირე მიღწევები აქვს - გიჟური ომის გამო ასობით ათასი რუსი იღუპება, ამასთანავე, უკრაინა მამაცურად დგას და დასავლეთის მხარდაჭერაც მუშაობს.
"სიმართლე ისაა, რომ პუტინს ფული, იდეები და ჯარისკაცები ეწურება. პრეზიდენტმა ტრამპმა ძალიან კარგად თქვა, რომ ისინი იქ უნდა გაჩერდნენ, სადაც არიან. ახლა ზუსტად ის დროა, რომ რუსეთზე ზეწოლა გავზარდოთ, რათა უკრაინისთვის სამართლიან მშვიდობას მივაღწიოთ“, - განაცხადა რუტემ.
უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის მონაცემებით, სრულმასშტაბიანი ომის დაწყებიდან დღემდე რუსეთმა უკრაინის წინააღმდეგ ომში დაახლოებით 1 135 080 ჯარისკაცი დაკარგა.

NATO Secretary General Mark Rutte on Friday said Russian President Vladimir Putin was running out of soldiers, money and strategic ideas in his war against Ukraine, and that pressure on Moscow “must be intensified”.
He said Putin had paid an “enormous price for minimal gains” in Ukraine.
“Hundreds of thousands of Russian troops have perished in this insane war, while Ukraine continues to stand bravely and Western support remains effective,” Rutte said.
He added that, as former US President Donald Trump noted, Russian forces should be contained where they currently are. “Now is precisely the time to increase pressure on Russia to achieve a just peace for Ukraine,” Rutte said.
The General Staff of the Armed Forces of Ukraine said since the start of the full-scale invasion, Russia had lost approximately 1,135,080 soldiers in its war against Ukraine.