საქართველოში დიდი ბრიტანეთის ელჩი გარეთ უორდი საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველ მოადგილესთან გიორგი ზურაბაშვილთან შეხვედრაზე იქნა მოწვეული, – ამის შესახებ ინფორმაციას საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.
მისივე ცნობით, შეხვედრაზე, საუბარი შეეხო საქართველოს მიერ საერთაშორისო სანქციების რეჟიმების დაცვის საკითხს და საქართველოს მთავრობისა და შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების მუშაობას ამ მიმართულებით.
"აღინიშნა, რომ იმ პირობებში, როდესაც საქართველოს მიერ საერთაშორისო სანქციების დარღვევის არცერთი ფაქტი არ არსებობს და საქართველოს ხელისუფლება შეუფერხებლად თანამშრომლობს საერთაშორისო პარტნიორებთან, გაუგებარია მუდმივი სპეკულაციები აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით.
ამ კონტექსტში, შემაშფოთებელია დიდი ბრიტანეთის მიერ გემის SILVAR (IMO 9291262) დასანქცირების საკითხზე საელჩოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში საქართველოზე გაკეთებული აქცენტი, რომელიც მიზანმიმართულად ემსახურება არასწორი აღქმების განმტკიცებას და საქართველოს ინტერესების დაზიანებას.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, რომ საელჩოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში საქართველოს ხსენება მიუღებელია მაშინ, როდესაც გემის საქართველოში შემოსვლისა და ოპერირების დროს, მის მიმართ არ არსებობდა არცერთი საერთაშორისო სანქცია, იგი ფლობდა Lloyd's Register-ის (გაერთიანებული სამეფო) მოქმედ კლასს, ოპერირებდა საერთაშორისო საზღვაო ვაჭრობის მრავალრიცხოვან მარშრუტებზე და სტუმრობდა როგორც ევროპულ, ისე აზიურ და აფრიკულ პორტებს, მათ შორის მალტას, დანიას (სკაგენი), ეგვიპტეს, მალაიზიას, ინდოეთს, ჩინეთსა და სხვა. ამასთან, საქართველოს ყველა კომპეტენტურმა ორგანომ იმოქმედა მოქმედი ეროვნული და საერთაშორისო ვალდებულებების სრული დაცვით.
ბრიტანული მხარისთვის ასევე კარგადაა ცნობილი, რომ საქართველოში შემოსვლამდე, სულ რამდენიმე კვირით ადრე, აღნიშნულ გემს დანიის სამეფოში, ჩაუტარდა ნავსადგურის სახელმწიფო კონტროლის ინსპექტირება, რომლის ფარგლებშიც გემი არ დაკავებულა, რაც ადასტურებს მის შესაბამისობას საერთაშორისო საზღვაო უსაფრთხოების და ტექნიკური ზედამხედველობის მოთხოვნებთან.
გიორგი ზურაბაშვილმა დიდი ბრიტანეთის ელჩთან საუბრისას აღნიშნა, რომ მიუღებელია საელჩოს განცხადების სულისკვეთება და ამგვარი მანიპულაციური ქმედებები ჩრდილს აყენებს საქართველოსა და გაერთიანებულ სამეფოს შორის ურთიერთობებს. შეხვედრის დასასრულს, ხაზი გაესვა კონსტრუქციული თანამშრომლობის მნიშვნელობას“, – აღნიშნულია საგარეო უწყების ინფორმაციაში.
საქართველოში ბრიტანეთის საელჩომ 16 ივნისს გაავრცელა ინფორმაცია ხომალდ SILVAR-ის სანქციების ახალ პაკეტში შეყვანის შესახებ.

The Georgian side stressed that no violations of international sanctions by Georgia have been identified
Georgia's Foreign Ministry on Wednesday said British Ambassador to Georgia Gareth Ward was summoned to a meeting with First Deputy Foreign Minister Giorgi Zurabashvili to discuss issues related to the implementation of international sanctions.
According to the ministry, the meeting focused on Georgia's compliance with international sanctions regimes and the work carried out by the government and relevant state agencies in this regard.
The Georgian side stressed that no violations of international sanctions by Georgia have been identified and said the country continues to cooperate fully with its international partners. Officials expressed concern over a recent statement by the British Embassy regarding the sanctioning of the vessel SILVAR, arguing that references to Georgia could create misleading perceptions and harm the country's interests.
Zurabashvili said the vessel was not subject to any international sanctions when it entered and operated in Georgia, noting that it held a valid classification from Lloyd's Register and had previously called at ports across Europe, Asia and Africa.
The ministry also noted that, prior to arriving in Georgia, the vessel had undergone a port state control inspection in Denmark without being detained, which it said demonstrated compliance with international maritime safety and technical standards.
According to the statement, the Georgian side described the tone of the embassy's announcement as unacceptable and stressed the importance of maintaining constructive cooperation between Georgia and the United Kingdom.
The meeting followed a 16 June announcement by the British Embassy that the vessel SILVAR had been included in the United Kingdom's latest package of sanctions targeting Russia-related activities.