მიმდინარე წლის 24 თებერვალს, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში მოწვეულ იქნა საქართველოში ესტონეთის რესპუბლიკის ელჩი მარგე მარდისალუ-კაჰარი, მის მიერ საქართველოს ერთ-ერთ უნივერსიტეტთან მიმართებაში სოციალურ ქსელში გაკეთებულ განცხადებასთან დაკავშირებით, – ამის შესახებ საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაშია აღნიშნული.
მისივე ცნობით, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველ მოადგილესთან გიორგი ზურაბაშვილთან გამართული შეხვედრის დროს ესტონეთის რესპუბლიკის ელჩს ეთხოვა განმარტება იმის თაობაზე, რას ემსახურებოდა მისი ამგვარი ქმედება.
"მინისტრის პირველმა მოადგილემ ხაზი გაუსვა, რომ ესტონეთის ელჩის ამგვარი განცხადება მიმართულია განათლების სფეროში მიმდინარე რეფორმის პოლიტიზებისკენ, რაც მიუღებელია და წარმოადგენს ქვეყნის შიდა საქმეებში ჩარევის მცდელობას.
ელჩს განემარტა, რომ საქართველოში მიმდინარე განათლების რეფორმით დაინტერესების შემთხვევაში ესტონეთის მხარეს შესაძლებლობა აქვს, კონსულტაციები გამართოს საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროში, სადაც ამის თაობაზე ამომწურავ ინფორმაციას მიიღებს“, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.
ესტონეთის ელჩმა სოციალურ ქსელში გამოაქვეყნა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორ ნინო დობორჯგინიძესთან ერთად გადაღებული ფოტო წარწერით – „ჩვენ ვდგავართ ილიას უნივერსიტეტის გვერდით“.

Georgia’s Ministry of Foreign Affairs says it has summoned the Estonian Ambassador Marge Mardisalu-Kahar following her social media statement regarding a Georgian university, stressing the remark constitutes an attempt to interfere in the country’s internal affairs.
The body added the Ambassador was invited to the Ministry for clarifications over her online post.
During the meeting with First Deputy Foreign Minister Giorgi Zurabashvili, the Georgian side requested an explanation of the purpose behind the Ambassador’s action.
“The first Deputy Minister underlined that the Estonian Ambassador’s statement aims to politicise the ongoing education reform, which is unacceptable and represents an attempt to interfere in the country’s internal affairs,” the Ministry said.
The Ambassador was also informed that if the Estonian side is interested in Georgia’s education reform, it can hold consultations with the relevant ministry to receive comprehensive information.
The issue followed the Ambassador’s social media post featuring a photo with Nino Doborjginidze, rector of Ilia State University, captioned: “We stand with Ilia State University.”