საქართველო ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის აღმასრულებელ საბჭოს წევრად აირჩიეს
მსოფლიო ჯანდაცვის ასამბლეის 79-ე სესიაზე, საქართველო ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის აღმასრულებელი საბჭოს წევრად აირჩიეს. ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, საბჭოში ქვეყანას მინისტრის პირველი მოადგილე ირაკლი სასანია წარმოადგენს.
"აღნიშნული საბჭო წარმოადგენს გლობალური ჯანდაცვის პოლიტიკის განმსაზღვრელ უმაღლეს მმართველ რგოლს. მასში გაწევრიანება ქვეყანას აძლევს უნიკალურ შესაძლებლობას, უშუალო მონაწილეობა მიიღოს მსოფლიო მასშტაბით სტრატეგიული გადაწყვეტილებების მიღებაში, საერთაშორისო ჯანდაცვის დღის წესრიგის ფორმირებასა და გლობალური გამოწვევების მართვაში, რაც კიდევ უფრო ზრდის საქართველოს ავტორიტეტსა და გავლენას საერთაშორისო ასპარეზზე.
ირაკლი სასანიას განცხადებით, აღმასრულებელი საბჭო ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის მთავარი მმართველი ორგანოა, რომელიც ადგენს დღის წესრიგსა და განსაზღვრავს გლობალური პოლიტიკის ჩამოყალიბების მიმართულებებს, ამდენად, მის მუშაობაში საქართველოს მონაწილეობა ქვეყნის საერთაშორისო ასპარეზზე მნიშვნელოვანი აღიარება და ამავდროულად, დიდი პასუხისმგებლობაა.
გადაწყვეტილებას წინ უსწრებდა კოპენჰაგენში, ევროპის რეგიონული კომიტეტის 75-ე სესიაზე გამართული ფარული კენჭისყრა, სადაც ორგანიზაციის 53 წევრი ქვეყნის წარმომადგენელთა გადაწყვეტილებით, ირაკლი სასანიას კანდიდატურა, გაერთიანებულ სამეფოსთან ერთად, აღმასრულებელი საბჭოს წევრობის კანდიდატად ოფიციალურად დასახელდა. ამჟამად ჟენევაში მიმდინარე ასამბლეაზე კი ნომინირებული კანდიდატების საბოლოო დამტკიცების პროცედურა წარმატებით დასრულდა და გადაწყვეტილება ძალაში შევიდა.
საქართველოს კანდიდატურის წარდგენის წინა მოსამზადებელ ეტაპზე, ჯანდაცვის სამინისტროსთან ერთად, აქტიურად იყო ჩართული საგარეო საქმეთა სამინისტრო.
ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის აღმასრულებელი საბჭო 34 წევრისგან შედგება, რომლებსაც სამი წლის ვადით ირჩევენ. საბჭოს ძირითადი ფუნქციებია ჯანდაცვის ასამბლეის გადაწყვეტილებებისა და პოლიტიკის განხორციელება, კონსულტაციების გაწევა და გლობალური ჯანდაცვის დღის წესრიგის მართვა. ამ მაღალი დონის პლატფორმაზე საქართველოს წარმომადგენლობა მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ქვეყნის საერთაშორისო როლის გასაძლიერებლად", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Georgia elected to WHO Executive Board
The final approval process was completed during the ongoing World Health Assembly in Geneva, formally confirming Georgia's membership
Georgia has been elected to the Executive Board of the World Health Organization during the 79th World Health Assembly, the Ministry of Health has announced.
Georgia will be represented on the board by First Deputy Health Minister Irakli Sasania, the ministry press office said on Wednesday.
The Executive Board is one of the World Health Organization's principal governing bodies and plays a key role in shaping global health policy, setting priorities and overseeing the implementation of decisions adopted by the World Health Assembly.
The ministry said membership of the board will give Georgia the opportunity to participate directly in strategic decision-making on global health issues and contribute to the development of the international health agenda.
Sasania described Georgia's election as both a significant recognition of the country's role in international health affairs and a major responsibility.
The nomination followed a secret ballot at the 75th session of the WHO Regional Committee for Europe in Copenhagen, where representatives of the organisation's 53 member states selected Georgia and the United Kingdom as candidates for seats on the Executive Board.
The final approval process was completed during the ongoing World Health Assembly in Geneva, formally confirming Georgia's membership.
According to the Health Ministry, the Ministry of Foreign Affairs was also actively involved in supporting Georgia's candidacy.
The WHO Executive Board consists of 34 members elected for three-year terms. Its responsibilities include implementing decisions of the World Health Assembly, providing policy guidance and helping to coordinate the global health agenda.