საქართველოს პირველ პრეზიდენტს დღეს 87 წელი შეუსრულდებოდა
მეცნიერი-ფილოლოგი, მწერალი, მთარგმნელი, პოლიტიკოსი, დისიდენტი, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, საქართველოს ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის (1973-1990) ერთ-ერთი ლიდერი, საქართველოს პირველი პრეზიდენტი (1991-1992), საქართველოს ეროვნული გმირი ზვიად გამსახურდია 1939 წლის 31 მარტს ქართველი მწერლის, აკადემიკოს კონსტანტინე გამსახურდიასა და მირანდა ფალავანდიშვილის ოჯახში დაიბადა.
ზვიად გამსახურდია მერაბ კოსტავასთან ერთად, 1970-80-იან წლებში საქართველოში ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის სულისჩამდგმელი და მედროშე იყო.
გამსახურდია საქართველოს მოსახლეობის 86%-მა პრეზიდენტად 1991 წლის 26 მაისს აირჩია. სწორედ მის სახელს უკავშირდება ქვეყანაში საპრეზიდენტო მმართველობის შემოღება.
საქართველოს პირველმა პრეზიდენტმა 1991 წლის 31 მარტს რეფერენდუმი ჩაატარა. შეკითხვას, "ხართ თუ არა თანახმა, რომ აღდგეს საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობა 1918 წლის 26 მაისის აქტის საფუძველზე?" საქართველოს ხმის მიცემის უფლების მქონე მოსახლეობის 98 %-მა დადებითი პასუხი გასცა, რის შედეგადაც 1991 წლის 9 აპრილს საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესმა საბჭომ სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენა გამოაცხადა.
გამსახურდია ქვეყანას სულ რამდენიმე თვის განმავლობაში მართავდა. 1992 წლის 6 იანვარს სამხედრო გადატრიალების შემდეგ გამსახურდიამ და მისი მთავრობის წევრებმა ალყაშემორტყმული შენობიდან გააღწიეს და საქართველო დატოვეს.
პირველმა პრეზიდენტმა გარკვეული პერიოდი დევნილობაში გაატარა, საქართველოში კი 1993 წლის 24 სექტემბერს დაბრუნდა. 1993 წლის 31 დეკემბერს საქართველოს პრეზიდენტი ხობის რაიონის სოფელ ხიბულაში დაიღუპა. მისი დაღუპვის გარემოებები უცნობია. ბრიტანული პრესის ცნობით, ცხედარი იპოვეს ერთადერთი ტყვიის ჭრილობით თავში. არსებობს მისი სიკვდილის ახსნის რამდენიმე ვერსია, თუმცა მათი სიზუსტის დადგენა ვერ ხერხდება.  1994 წლის თებერვალში მისი ცხედარი გროზნოში გადაასვენეს.
რამდენიმე წლის შემდეგ, 2007 წელს ზვიად გამსახურდიას ცხედარი საქართველოში გადმოასვენეს და 1 აპრილს მთაწმინდის მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა პანთეონში დაკრძალეს. მცხეთიდან მთაწმინდამდე პირველი პრეზიდენტის ნეშტი ათასობით ადამიანმა მიაცილა.
2013 წელს 26 სექტემბერს საქართველოს მესამე პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა პირველ პრეზიდენტს საქართველოს ეროვნული გმირის წოდება მიანიჭა.

Zviad Gamsakhurdia, Georgia’s first president and a leading figure of the national liberation movement, would have marked his 87th birthday on 31 March.
A philologist, writer, translator and dissident, Gamsakhurdia was born on 31 March 1939 into the family of renowned Georgian writer Konstantine Gamsakhurdia and Miranda Palavandishvili. He later became one of the most prominent leaders of Georgia’s national movement during the final decades of Soviet rule, alongside Merab Kostava.
In a landmark moment for the country, Gamsakhurdia was elected president on 26 May 1991 with the support of 86% of voters. His presidency followed a nationwide referendum held on 31 March 1991, in which 98% of participating voters backed the restoration of Georgia’s independence based on the 1918 Act of Independence. The result led to the formal declaration of independence by the Supreme Council on 9 April 1991.
Gamsakhurdia’s time in office was short-lived. On 6 January 1992, following a military coup, he and members of his government fled the country after escaping from a besieged government building.
He spent a period in exile before returning to Georgia on 24 September 1993. Later that year, on 31 December, he died in the village of Khibula in western Georgia. The exact circumstances of his death remain unclear, with multiple, unconfirmed accounts surrounding the incident.
His remains were transferred to Grozny in February 1994. More than a decade later, in 2007, they were returned to Georgia and reburied at the Mtatsminda Pantheon in Tbilisi, where thousands gathered to pay their respects.
In 2013, Georgia’s then president Mikheil Saakashvili posthumously awarded Gamsakhurdia the title of National Hero.