"საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის“ გენერალურ დირექტორად ვანო ზარდიაშვილი დაინიშნა
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მართვაში არსებულ რამდენიმე ენერგეტიკულ კომპანიაში ახალი ხელმძღვანელები დაინიშნნენ.
ეკონომიკის სამინისტროს ინფორმაციით, საკადრო ცვლილებები განხორციელდა "საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემაში“, „საქრუსენერგოს“ და „საქართველოს ენერგეტიკის განვითარების ფონდში“.
"საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის“ გენერალური დირექტორის თანამდებობა ვანო ზარდიაშვილმა დაიკავა, რომელსაც ენერგეტიკის სფეროში, მათ შორის, მმართველ პოზიციებზე მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება აქვს. ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში იგი იკავებდა სსე-ის დირექტორთა საბჭოს წევრისა და იურიდიულ, გარემოს დაცვის, სოციალურ და ნებართვების საკითხებში დირექტორის თანამდებობას, მანამდე იყო შპს „ენერგოტრანსის“ დირექტორის პირველი მოადგილე. ვანო ზარდიაშვილს აქვს მმართველობითი, კანონშემოქმედებითი და იურიდიული მიმართულებით საქმიანობის დიდი გამოცდილება. სახელმწიფო აუდიტის სამსახურში იკავებდა გენერალური აუდიტორის პირველი მოადგილის თანამდებობას. იყო მე-9 მოწვევის პარლამენტის წევრი, ასევე სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის წევრი, წლების განმავლობაში სხვადასხვა უწყებაში მუშაობდა ხელმძღვანელ პოზიციებზე.
სამეთვალყურეო საბჭოს გადაწყვეტილებით, მამუკა მენაღარიშვილი დაინიშნა სს გეს „საქრუსენერგოს“  გენერალურ დირექტორად, მასაც ასევე  მუშაობის დიდი გამოცდილება აქვს ენერგეტიკის  სფეროში რეფორმების, მსხვილი პროექტების მართვისა და კოორდინაციის მიმართულებით.  მენაღარიშვილი კომპანიაში 2009 წლიდან გენერალური დირექტორის მოადგილის თანამდებობაზე მუშაობდა.
რაც შეეხება სს „საქართველოს ენერგეტიკის განვითარების ფონდს“, მას ვლადიმერ ძნელაძე უხელმძღვანელებს, რომელსაც საქართველოს ელექტროენერგეტიკულ სექტორში მრავალწლიანი სამუშაო გამოცდილება და მართვის პრაქტიკა გააჩნია. ფონდში დანიშვნამდე ვლადიმერ ძნელაძე არაერთ საპასუხისმგებლო თანამდებობაზე მუშაობდა, მათ შორის თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიაში“, – აღნიშნულია ეკონომიკის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Several leadership changes have been made in major Georgian energy companies under the supervision of the Ministry of Economy and Sustainable Development.
According to the Ministry, new appointments have been made at the Georgian State Electrosystem (GSE), Sakrusenergo, and the Georgian Energy Development Fund.
Vano Zardiashvili has been appointed as the new General Director of the Georgian State Electrosystem. Zardiashvili brings extensive experience in the energy sector, including senior management roles. Over the past five years, he served as a board member and Director of Legal, Environmental, Social, and Permitting Issues at GSE. Prior to that, he was the First Deputy Director of Energotrans LLC. His background also includes leadership positions in legislative and auditing institutions, including serving as First Deputy Auditor General at the State Audit Office and as a member of Georgia’s 9th Parliament and the State Constitutional Commission.
Mamuka Menagarishvili has been appointed as the General Director of JSC Sakrusenergo, a decision made by the Supervisory Board. Menagarishvili has worked in the energy sector since 2009, previously holding the position of Deputy General Director at the same company, where he was involved in energy sector reforms and the management of large-scale projects.
Vladimer Dzneladze will lead the Georgian Energy Development Fund. Dzneladze has long-standing experience in Georgia’s electricity sector and held several high-responsibility positions prior to his new role, including various managerial roles within Tbilisi City Hall.
The Ministry emphasized that the newly appointed leaders bring valuable experience in energy reforms, project management, and sectoral development.