საქართველოში უკრაინის საქმეთა დროებითი რწმუნებული კახა კალაძეს შეხვდა
საქართველოში უკრაინის საქმეთა დროებითი რწმუნებული დმიტრო ბერეჟნი პარტია „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ გენერალურ მდივანს, თბილისის მერს კახა კალაძეს შეხვდა.
საელჩოს ინფორმაციით, შეხვედრის დროს განიხილეს საკითხების ფართო წრე, რომლებიც აერთიანებს უკრაინელ და ქართველ ხალხებს, კერძოდ, ქართული მხარის უკრაინელებისთვის გაწეული დახმარება რუსეთის ფედერაციის მიერ უკრაინის ტერიტორიაზე ფართომასშტაბიანი შეჭრის პირველივე დღიდან.
"მათ გაიხსენეს სკოლები, საბავშვო ბაღები, საავადმყოფოები, მუზეუმები და სხვა საჯარო დაწესებულებები, რომლებმაც კარი გააღეს და უფასოდ გასწიეს მომსახურება. ისაუბრეს საქართველოს რიგითი მოქალაქეების ჩვეულებრივ ადამიანობაზე, რომლებმაც სითბოთი და მზრუნველობით შეიფარეს უკრაინელი ოჯახები, რომლებმაც ერთ წამს დაკარგეს ყველაფერი, რაც უყვარდათ და რასაც აფასებდნენ - სახლი, ცხოვრების წესი, მშვიდობა და საკუთარ მიწაზე ცხოვრების სურვილი.
არის რაღაცები, რისი დავიწყება შეუძლებელია და არის რაღაც, რაც ყოველთვის გააერთიანებს უკრაინელ და ქართველ ხალხებს. სამწუხაროდ, ტკივილიც ჩვენ საერთო გვაქვს. ომი არაერთხელ მოსულა მეგობარ ქართულ მიწებზეც, რამაც გამოიწვია განადგურება, ნგრევა და ტერიტორიების დროებითი დაკარგვა. ეს ყველაფერი გვაერთიანებს, გვაძლევს ძალას, გვაძლევს ძალას გავაგრძელოთ ბრძოლა და დავიბრუნოთ ჩვენი - სხვისას არასდროს არ შევხებივართ.
ჩვენ გულწრფელად მადლიერები ვართ კახა კალაძის და ქართველი ხალხის უკრაინის მხარდაჭერისთვის ჩვენი სახელმწიფოსთვის რთულ დროს, უკრაინელი ხალხის სულისკვეთების მხარდაჭერისთვის, როდესაც თბილისის სატელევიზიო ანძა უკრაინის ეროვნული დროშის ფერებში განათდა, ასობით დროშისთვის, რომლებიც დღემდე ფრიალებს საცხოვრებელი შენობების აივნებზე, საგანმანათლებლო და საბანკო დაწესებულებების ფლაგშტოკებზე.
სწორედ ასეთი მხარდაჭერა ახლა ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია", - აღნიშნულია საქართველოში უკრაინის საელჩოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Tbilisi, Georgia -Ukraine’s Chargé d’Affaires in Georgia Dmytro Berezhnyi held a meeting with the Secretary General of the ruling party Georgian Dream -Democratic Georgia and Mayor of Tbilisi Kakha Kaladze, the Embassy of Ukraine in Georgia reported.
During the meeting, the parties discussed a wide range of issues that unite the Ukrainian and Georgian peoples, particularly Georgia’s support for Ukrainians since the first days of Russia’s full-scale invasion of Ukraine.
According to the embassy, the discussion highlighted the solidarity shown by Georgian institutions and citizens. Schools, kindergartens, hospitals, museums and other public institutions opened their doors and provided services free of charge to Ukrainian refugees.
The participants also emphasized the compassion demonstrated by ordinary Georgian citizens who welcomed Ukrainian families that had suddenly lost everything , their homes, their peaceful lives, and the opportunity to live safely in their own country.
“There are things that cannot be forgotten, and there are things that will always unite Ukrainians and Georgians. Unfortunately, we also share the pain of war,” the embassy noted, recalling that Georgia has also experienced destruction, devastation and the temporary loss of territories due to war.
The Ukrainian side expressed gratitude to Kakha Kaladze and the Georgian people for their support during difficult times, including symbolic gestures such as lighting the Tbilisi TV Tower in the colors of the Ukrainian national flag and the many Ukrainian flags still displayed across the city.