სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული მიწების მოტყუებით დაუფლების ფაქტზე სამი პირი ამხილეს
ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლების მიერ, გატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ყალბი ოფიციალური დოკუმენტების დამზადება-გამოყენების გზით, დიდი ოდენობით სახელმწიფო ქონების მოტყუებით დაუფლების ფაქტზე, სისხლისსამართლებრივი დევნა სამი პირის მიმართ დაიწყო.
"გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა, 2020-2021 წლებში, მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში, ყალბი დოკუმენტების გამოყენებით, მოტყუებით დაირეგისტრირეს საერთო ჯამში 496 000 ლარის ღირებულების 8 041 მ2 ფართობის სამი მიწის ნაკვეთი.
გამოძიების პროცესში დაყადაღებულ იქნა მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების მიზნით დაუფლებული მიწის ნაკვეთები. მიმდინარეობს შესაბამისი სამართლებრივი პროცედურები მათი სახელმწიფო საკუთრებაში დაბრუნების მიზნით.
საქმეზე გამოძიება გრძელდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 362-ე და 180-ე მუხლებით, რაც სასჯელის სახედ და ზომად ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას ექვსიდან ცხრა წლამდე ვადით", - აცხადებენ საგამოძიებო სამსახურში.

Authorities said the land was seized during the investigation, and legal procedures were underway to return the property to state ownership
Georgia’s Investigative Service of the Ministry of Finance has launched criminal proceedings against three individuals accused of fraudulently acquiring state-owned land worth nearly half a million lari using forged documents.
The agency said on Tuesday the investigation had revealed that during 2020-2021, the suspects illegally registered ownership of three plots of land in the Mtskheta-Mtianeti region using falsified official documents. The total area of the misappropriated land amounted to 8,041 square metres, with an estimated value of 496,000 GEL.
Authorities said the land was seized during the investigation, and legal procedures were underway to return the property to state ownership.
The case is being pursued under Articles 362 and 180 of the Georgian Criminal Code, which cover the use of forged documents and large-scale fraud. If convicted, the individuals face between six and nine years in prison.