სალომე ზურაბიშვილი - ბევრი მინისტრი იძულებულია გაჩუმდეს, ვხედავთ რამდენი მათგანია კორუფციის მხილების ქვეშ
ბევრი მინისტრი იძულებულია გაჩუმდეს, ვხედავთ რამდენი მათგანია კორუფციის მხილების ქვეშ, თვით ღარიბაშვილი, როცა მას ჰქონდა მოლაპარაკებები ევროკავშირთან ცდილობდა დაერწმუნებინა ისინი, რომ ჩვენ არ ვცილდებოდით ევროპულ გზას, - ამის შესახებ საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა "tv პირველის" და "ფორმულას" საერთო ინტერვიუში განაცხადა.
"ის 80 პროცენტი, რომელიც მუდმივად ევროკავშირის მომხრედ აისახებოდა სხვადასხვა კვლევებში, არსად წასულა. როგორც პროტესტი არსად  წასულა, ეს ხალხიც არსად წასულა. თუნდაც, ის ადამიანები, რომლებსაც პირველ პლანზე ვხედავთ, მინისტრებიც და სხვებიც, შიგნით რამდენს უნდა რუსეთი? რამდენი არის ვალდებული, რომ გაჩუმდეს, რაღაცები მიიღოს და რამდენს უნდა საქართველოს ორიენტაციის ეს ცვლილება და რამდენს არ უნდა, რომ საქართველო იყოს ცივილიზებული, ნორმალური, დემოკრატიული ევროპული ქვეყანა, მე ვიტყოდი, რომ ასეთი ძალიან ცოტაა, რომელიც თავისი ნებით ამ გზას აირჩევდა, მაგრამ სხვადასხვა მოცემულობა არის ისეთი, რომ არიან ძალიან დიდი პრესის ქვეშ და ვხედავთ რამდენი მინისტრი არის დღეს კორუფციის მხილებების ქვეშ და ელოდება ხვალ რა და როგორ მოხდება.
თვით ღარიბაშვილი, როცა ჰქონდა მას მოლაპარაკებები ევროკავშირთან, სანამ თვითონ დადიოდა, ძალიანაც ცდილობდა, რომ დაერწმუნებინა ისინი, რომ ჩვენ არ ვცილდებოდით იმ [ევროპულ] გზას, თუნდაც ამ რეფორმებს არ ვასრულებდით, რაც დაკისრებული გვქონდა“, - განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.

Many Georgian ministers are being forced to remain silent while several face corruption accusations, former President Salome Zourabichvili said on Friday in a joint interview with TV Pirveli and Formula.
“Many ministers are compelled to keep quiet, we see how many of them are under corruption allegations”, Zourabichvili said, adding that former Prime Minister Irakli Gharibashvili had previously sought to convince the European Union that Georgia was not straying from its European path.
“The 80 percent of Georgians who consistently support EU integration, as reflected in various surveys, have not gone anywhere. The protest sentiment has not vanished either. Even among those currently in the foreground, ministers and others, how many truly want closer ties with Russia? Many are forced to remain silent or accept things under pressure”, she said.
Zourabichvili also noted that despite the Government’s failure to fully meet reform obligations, Gharibashvili “tried hard to persuade” EU representatives that Georgia remained committed to its European course.