სალომე ზურაბიშვილი - გიორგი ბაჩიაშვილის სიტუაცია დღეს არის საგანგაშო, მიუღებელია, რომ ციხეში დაცული არ იყოს ელემენტარული ფორმები
გიორგი ბაჩიაშვილის სიტუაცია დღეს არის საგანგაშო. მიუღებელია, რომ ციხეში დაცული არ იყოს ის ელემენტარული ფორმები, რაც ნებისმიერ ქვეყანაში ითვლება, - ამის შესახებ საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა განაცხადა.
მისივე თქმით, ქვეყანაში ყველა მხრივ სრული განუკითხაობა სუფევს.
"ქვეყანაში ყველა მხრივ სრული განუკითხაობა სუფევს. დღეს, ამას ემატება ის, რაც გავიგეთ, თუ რა პირობებია ციხეში შექმნილი იმ ადამიანებისთვის, რომლებიც ამ რეჟიმის მსხვერპლები არიან. გიორგი ბაჩიაშვილის სიტუაცია დღეს არის საგანგაშო. მიუღებელია, რომ ციხეში დაცული არ იყოს ის ელემენტარული ფორმები, რაც ნებისმიერ ქვეყანაში ითვლება.
ზღვარგადასულია ის, რაც ხდება, თუ როგორ უსწორდებიან თვით საკანში ადამიანს, რომელიც იქ იხდის სასჯელს და მერე, როგორ გადაჰყავთ კლინიკაში, როცა უნდათ, როგორც უნდათ, გაუფრთხილებლად, ისე, რომ არანაირი ახსნა-განმარტება ან საჯაროობა ამის მიმართ არ არსებობს. ეს არის დარღვევა ყველა ადამიანის უფლებების. არ ვიცი, სად არის სახალხო დამცველი, რამდენად მოახდინა რეაგირება ამ ყველაფერზე.
ყველას მინდა გავახსენო ის ფაქტი, რომ სწორედ ამ უსასტიკესი მოქმედებებისა და ციხეებში უსამართლო მოქცევის გამო დამთავრდა წინა რეჟიმი. ამიტომ, ყველამ უნდა იცოდეს, რომ პასუხისმგებლობა ამ ყველაფერზე ბოლომდე იქნება მათზე, ვინც არა მხოლოდ ბრძანებებს იძლევა, არამედ ასევე, მათი, ვინც განუკითხავად ასრულებს მათ და მზად არის უსასტიკეს ქცევაში მიიღოს მონაწილეობა. ეს არ არის საქართველო, ეს არ არის ქართული ტრადიციები, ეს არ არის ის სამართალი, რომელსაც ჩვენ საუკუნეების განმავლობაში ვაშენებდით და რომელსაც მივყვებოდით. ეს არის სხვა რეჟიმი, სხვა ქვეყანა, ამას არ შევეგუებით არცერთ წუთს“, - განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.
"თანაინვესტირების ფონდის" ყოფილი ხელმძღვანელის გიორგი ბაჩიაშვილის განცხადებით, მას ციხეში უცნობი პირი ფიზიკურად გაუსწორდა.

The former president drew parallels to past abuses under Georgia’s previous administration, warning that prison mistreatment played a key role in its downfall
Georgia’s fifth President, Salome Zourabichvili, has condemned the country’s prison conditions as “alarming” following claims that Giorgi Bachiashvili, the jailed former head of the Co-Investment Fund, was physically assaulted in custody.
“What is happening is outrageous,” Zourabichvili said on Monday, describing Bachiashvili’s case as part of a broader “chaos in the country in all respects.” She accused the penitentiary system of violating basic standards that “are considered essential in any country.”
According to Zourabichvili, Bachiashvili was beaten in his cell and later transferred to a clinic without warning, explanation, or public information. “This is a violation of all human rights,” she said, adding, “I do not know where the Public Defender is or how much they have reacted to all this.”
The former president drew parallels to past abuses under Georgia’s previous administration, warning that prison mistreatment played a key role in its downfall. “Everyone should know that responsibility for this will ultimately lie with those who give the orders, and those who blindly carry them out,” she warned.
“This is not Georgia. This is not Georgian tradition. This is not the law we’ve been building for centuries. This is another regime, another country - we will not tolerate this for a single minute.”
Bachiashvili, once a high-profile financier with Bidzina Ivanishvili, the founder and honorary chair of the ruling Georgian Dream party, is currently serving a prison sentence on charges his supporters describe as politically motivated. In a recent statement, he alleged that he was assaulted by an unidentified individual while in detention.