სალომე ზურაბიშვილი - პოლიტიკურმა ლიდერებმა მოსამართლეებს საჯაროდ მისცეს დავალება, რუსული ტიპის "სამართლიანობა"
პოლიტიკური მართლმსაჯულება ჩქარობს სინდისის პატიმრებისთვის ნაჩქარევი განაჩენების გამოტანას პარალელური სასამართლო პროცესების სერიაში, - ამის შესახებ საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი სოციალურ ქსელში წერს.
"არანაირი მტკიცებულება, არანაირი დამაჯერებელი ბრალდება და პოლიტიკურმა ლიდერებმა მოსამართლეებს საჯაროდ მისცეს დავალება. რუსული ტიპის „სამართლიანობა“! - წერს ზურაბიშვილი.
სალომე ზურაბიშვილი თბილისის საქალაქო სასამართლოში, ჯგუფური ძალადობის ბრალდებით დაკავებული 11 პირის პროცესს ესწრება.

Zourabichvili attended a hearing at Tbilisi City Court, where 11 people are standing trial on charges of group violence
Georgia’s fifth President, Salome Zourabichvili, has accused the country’s courts of rushing politically motivated verdicts against detainees she described as “prisoners of conscience.”
In a post on social media Tuesday, Zourabichvili said political leaders had allegedly instructed judges to deliver convictions without credible evidence. “No evidence, no convincing charges, and yet judges are being given orders in public. This is Russian-style ‘justice’,” she wrote.
Zourabichvili attended a hearing at Tbilisi City Court, where 11 people are standing trial on charges of group violence during rallies against the Georgian Dream government’s decision late last year to delay the country’s EU integration until 2028.