სანდრო ბარამიძე - თუ პირადად ივანიშვილს აქვს პრეტენზია BBC-ის მიმართ, მაშინ ბიძინა ივანიშვილმა უნდა მიმართოს საჩივრით
თუ პირადად ივანიშვილს აქვს პრეტენზია BBC-ის მიმართ, მაშინ ბიძინა ივანიშვილმა უნდა მიმართოს საჩივრით, - ამის შესახებ “საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს” წევრმა სანდრო ბარამიძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართალი არ იცავს დამრღვევი სახელმწიფოს უფლებებს.
"ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართალი იცავს ადამიანის უფლებებს სახელმწიფოსაგან ამ უფლებების დარღვევის შემთხვევებში და ის არ იცავს თვითონ დამრღვევი სახელმწიფოს უფლებებს, რომლებიც თავადვე არღვევენ ადამიანის უფლებებს და ეს მინდა ვუთხრა პაპუაშვილს და "ქართული ოცნების" სხვა შესაბამის მესვეურებს.
ქართულ სახელმწიფოს არ აქვს უფლება და პროცედურული შესაძლებლობა, რომ წავიდეს ევროპულ სასამართლოში. თუ პირადად ივანიშვილს აქვს პრეტენზია BBC-ის მიმართ, მაშინ ბიძინა ივანიშვილმა უნდა მიმართოს საჩივრით", - განაცხადა სანდრო ბარამიძემ.

If the ruling Georgian Dream founder Bidzina Ivanishvili personally has grievances against the BBC, then he should submit a complaint himself, Sandro Baramidze, a representative of Transparency International Georgia, has said.
Baramidze added international human rights law does not protect the rights of a state that violates human rights, but instead safeguards individuals from abuses committed by the state.
“International human rights law protects human rights in cases where they are violated by the state; it does not protect the rights of the violating state itself when it breaches human rights. This is what I want to say to [Parliament Speaker] Shalva Papuashvili and other relevant officials from Georgian Dream,” Baramidze stated.
He added that the Georgian state has neither the right nor the procedural capacity to take a case to a European court in this matter. “If Ivanishvili personally has a claim against the BBC, then [he] should file a complaint himself,” Baramidze said.