საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტი მოქალაქეებს ცრუ შეტყობინებების შესახებ აფრთხილებს
“შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრ „112“-ში და საპატრულო პოლიციის ერთიანი მომსახურების ცენტრის ცხელ ხაზზე, მოქალაქეების მხრიდან არაერთი სატელეფონო ზარი განხორციელდა.
ზარის ინიციატორები მიუთითებენ, რომ საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის ხელმძღვანელის სახელით, ელექტრონული ფოსტის მეშვეობით, გაურკვეველი შინაარსის შეტყობინებები მიიღეს.
მოქალაქეების ინფორმირების მიზნით გვსურს განვმარტოთ, რომ აღნიშნული შეტყობინებები საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის მხრიდან არ არის გაგზავნილი და მოვუწოდებთ არ შევიდნენ შეცდომაში.
ასევე, ვაცხადებთ, რომ აღნიშნული ფაქტი შესწავლილი იქნება შესაბამისი სამსახურის მიერ”, – აღნიშნულია განცხადებაში.

Georgian authorities probe fake emails sent in name of patrol police chief
Georgia’s Ministry of Internal Affairs has launched an investigation after numerous citizens reported receiving suspicious emails falsely attributed to the Head of the Patrol Police Department.
According to an official statement released on Thursday, the emergency hotline 112 and the Patrol Police Unified Service Center were inundated with calls from concerned members of the public who had received emails of unknown content purportedly from the director of the department.
“In order to inform citizens, we would like to clarify that the above-mentioned messages were not sent by the Director of the Patrol Police Department, and we urge them not to be misled,” the ministry said.
Authorities have not disclosed the nature of the emails or the number of individuals affected. However, they confirmed that the relevant services have launched a formal investigation to determine the source of the messages.