საფრანგეთის საელჩო - მხოლოდ მომთხოვნი და პასუხისმგებლიანი დიალოგით გამყარებულ ერთიანობას შეუძლია თავიდან აიცილოს წარსულის ტრაგედიების დაბრუნება
მხოლოდ მომთხოვნი და პასუხისმგებლიანი დიალოგით გამყარებულ ერთიანობას შეუძლია თავიდან აიცილოს წარსულის ტრაგედიების დაბრუნება, - ამის შესახებ საქართველოში საფრანგეთის საელჩოს განცხადებაშია აღნიშნული.
საელჩოს განცხადებით, რუსეთი კვლავაც ეჭვქვეშ აყენებს საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტურ პრინციპებს, სუვერენიტეტსა და საზღვრების ურღვეობას.
"1921 წლის 25 თებერვალს, წითელი არმია შევიდა თბილისში, გამოიწვია რა საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის დასასრული და ქვეყნის იძულებითი ინტეგრაცია სსრკ-ში. ეს ხსოვნა განსაკუთრებით ძლიერად ჟღერს მიმდინარე კონტექსტში. რუსეთი კვლავაც ეჭვქვეშ აყენებს საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტურ პრინციპებს, სუვერენიტეტსა და საზღვრების ურღვეობას.
25 თებერვლის გახსენება ნიშნავს თავისუფლების დამცველთა პატივისცემას, მაგრამ ასევე რწმენის კიდევ ერთხელ დადასტურებას: მხოლოდ მომთხოვნი და პასუხისმგებლიანი დიალოგით გამყარებულ ერთიანობას შეუძლია თავიდან აიცილოს წარსულის ტრაგედიების დაბრუნება.
საფრანგეთი სრულად უჭერს მხარს საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში“, – აღნიშნულია განცხადებაში.

French Embassy reaffirms support for Georgia’s sovereignty on Soviet occupation anniversary
“Russia continues to challenge the fundamental principles of international law, sovereignty, and the inviolability of borders,” the statement read
The Embassy of France in Georgia has said that only unity reinforced by “demanding and responsible dialogue” can prevent the return of past tragedies, marking the anniversary of the Soviet occupation of Georgia.
In a statement, the embassy recalled that on 25 February 1921, the Red Army entered Tbilisi, bringing an end to the First Democratic Republic of Georgia and leading to the country’s forced integration into the Soviet Union. It said this historical memory resonated strongly in the current context.
“Russia continues to challenge the fundamental principles of international law, sovereignty, and the inviolability of borders,” the statement read.
The embassy emphasised that commemorating 25 February means not only honouring those who defended Georgia’s freedom, but also reaffirming a shared belief that only unity, strengthened by responsible and principled dialogue, can prevent the tragedies of the past from recurring.