საქართველოში სამუშაო ვიზიტით ნატოს გაერთიანებული ძალების საწვრთნელი ცენტრის (JFTC) ახალი მეთაური იმყოფებოდა
საქართველოში სამუშაო ვიზიტით ნატოს გაერთიანებული ძალების საწვრთნელი ცენტრის (JFTC) ახალი მეთაური, გენერალ-მაიორი ბოგდან რიცერსკი იმყოფებოდა.
თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, ვიზიტის ფარგლებში ბოგდან რიცერსკიმ შეხვედრა გამართა თავდაცვის ძალების მეთაურის მოადგილესთან, გენერალ-მაიორ ზაზა ჩხაიძესთან და წვრთნებისა და სამხედრო განათლების სარდალთან, პოლკოვნიკ ზურაბ ხვიჩიასთან. მხარეებმა საქართველოს თავდაცვის ძალების შესაძლებლობებზე, მიმდინარე რეფორმებსა და მომავალი თანამშრომლობის პერსპექტივებზე ისაუბრეს.
კრწანისში, ნატო-საქართველოს წვრთნებისა და შეფასების ერთობლივ ცენტრში (JTEC) სტუმრობისას ცენტრის მეთაურმა, პოლკოვნიკმა დავით გაგუამ სტუმარს ცენტრის მიზნები და ამოცანები გააცნო. შეხვედრაზე განიხილეს საქართველოში მიმდინარე წელს დაგეგმილი „ნატო-საქართველო 2025“ სწავლება. აღინიშნა საწვრთნელ ცენტრებს შორის არსებული მრავალწლიანი ნაყოფიერი თანამშრომლობა და JTEC-ის განვითარების პროცესში JFTC-ის მხრიდან გაწეული მხარდაჭერა.
ნატო-საქართველოს წვრთნებისა და შეფასების ერთობლივმა ცენტრმა (JTEC) პოლონეთში მდებარე ნატოს გაერთიანებული ძალების საწვრთნელ ცენტრთან (JFTC) თანამშრომლობა 2017 წელს დაიწყო. 2020 წელს მათ შორის პარტნიორობის შეთანხმება გაფორმდა.

The newly appointed Commander of NATO’s Joint Force Training Centre (JFTC), Major General Bogdan Rycerski, visited Georgia on an official working trip, according to Georgia’s Ministry of Defense.
During his visit, Major General Rycerski met with the Deputy Chief of the Georgian Defense Forces, Major General Zaza Chkhaidze, and the Commander of Training and Military Education, Colonel Zurab Kvichia. Discussions centered on the capabilities of Georgia’s Defense Forces, ongoing reforms, and future prospects for collaboration.
At the NATO-Georgia Joint Training and Evaluation Centre (JTEC) in Krtsanisi, JTEC Commander Colonel David Gagua briefed Major General Rycerski on the center’s objectives and mission. The two sides also discussed plans for the upcoming “NATO-Georgia 2025” exercise, emphasizing the fruitful long-term cooperation between the training centers and the support JFTC has provided for JTEC’s development.
NATO-Georgia Joint Training and Evaluation Centre (JTEC) began its collaboration with Poland-based JFTC in 2017, formalizing their partnership in 2020. This cooperation has been instrumental in advancing Georgia’s defense capabilities and strengthening NATO-Georgia relations.