საუდის არაბეთის სამეფო მკაცრად გმობს ირანის მიერ განხორციელებულ თავდასხმებს და არაბთა გაერთიანებული საამიროების, ბაჰრეინის სამეფოს, კატარის სახელმწიფოს, ქუვეითის სახელმწიფოსა და იორდანიის ჰაშიმიტური სამეფოს სუვერენიტეტის წინააღმდეგ მიმართულ ნებისმიერ ხელყოფას, - ამის შესახებ საუდის არაბეთის სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაშია აღნიშნული.
"სამეფო სრულ სოლიდარობას უცხადებს მოძმე ქვეყნებს და მხარს უჭერს მათ მიერ მიღებულ ყველა ზომას, რომლებიც მიმართულია ირანის მიერ განხორციელებული ქმედებების წინააღმდეგ, რომელიც წარმოადგენს სახელმწიფოების სუვერენიტეტისა და საერთაშორისო სამართლის პრინციპების აშკარა დარღვევას.
საუდის არაბეთის სამეფო მოუწოდებს საერთაშორისო საზოგადოებას, მკაცრად დაგმოს ეს თავდასხმები და მიიღოს ყველა აუცილებელი ზომა ირანის მიერ განხორციელებული იმ ქმედებების წინააღმდეგ, რომლებიც რეგიონში უსაფრთხოებასა და სტაბილურობას საფრთხეს უქმნის", - აღნიშნულია განცხადებაში.
28 თებერვლის დილით, ისრაელმა ირანზე პრევენციული დარტყმა განახორციელა. მოგვიანებით გაირკვა, რომ ირანზე თავდასხმა ისრაელსა და შეერთებულ შტატებს შორის ერთობლივი ოპერაცია იყო. როგორც ისრაელის მედია წერს, ირანზე აშშ-ისა და ისრაელის ერთობლივი შეტევის "საწყისი ფაზა“ ოთხი დღის განმავლობაში გაგრძელდება.
მედიის ინფორმაციით, საპასუხოდ ირანმა არა მხოლოდ ისრაელს დაარტყა, არამედ აშშ-ის სამხედრო ობიექტებსაც ბაჰრეინში, კატარში, არაბთა გაერთიანებულ საამიროებსა და ქუვეითში.

Riyadh denounced Iran’s actions against the United Arab Emirates, Bahrain, Qatar, Kuwait, and Jordan, describing them as violations of sovereignty and international law
The Kingdom of Saudi Arabia has condemned what it described as Iranian attacks targeting the sovereignty of several regional states, according to a statement issued by the Saudi Ministry of Foreign Affairs.
Riyadh denounced Iran’s actions against the United Arab Emirates, Bahrain, Qatar, Kuwait, and Jordan, describing them as violations of sovereignty and international law.
In its statement, the Kingdom expressed full solidarity with what it called “brotherly countries” and affirmed its support for all measures taken in response to Iran’s actions. The Saudi government characterized the reported attacks as a clear breach of state sovereignty and the fundamental principles of international law.
Riyadh also called on the international community to firmly condemn the attacks and to take all necessary steps to address actions that threaten regional security and stability.