პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი სერბეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტს ალექსანდარ ვუჩიჩს შეხვდა.
შალვა პაპუაშვილმა ხაზი გაუსვა საქართველოში სერბეთის პრეზიდენტის პირველი ოფიციალური ვიზიტის მნიშვნელობას.
შალვა პაპუაშვილმა განაცხადა, რომ საქართველოსა და სერბეთს შორის ურთიერთობები საერთო ევროპულ ღირებულებებსა და მომავლის საერთო ხედვას, მათ შორის ევროკავშირის სრულფასოვანი წევრობის მიზანს, ეფუძნება.
პარლამენტის თავმჯდომარემ სერბულ მხარეს მადლობა გადაუხადა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერისთვის და დაადასტურა სერბეთის ტერიტორიული მთლიანობისადმი ქართული მხარის ურყევი მხარდაჭერა.
ალექსანდარ ვუჩიჩმა აღნიშნა ორ ქვეყანას შორის არსებული მტკიცე მეგობრული ურთიერთობები. მისი თქმით, მნიშვნელოვანია თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმებაზე მუშაობის წარმატებით დასრულება, ბიზნესის წარმომადგენლებს შორის კავშირების გაძლიერება, ასევე, ტურიზმის სფეროში თანამშრომლობის გაზრდა. მან, ასევე, ყურადღება გაამახვილა საპარლამენტო თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე.
შეხვედრაზე დადებითად შეფასდა სერბეთის პარლამენტში საქართველოსთან მეგობრობის ჯგუფის ჩამოყალიბება.
მხარეებმა განიხილეს გაფართოების საკითხებში ევროკომისრის, მარტა კოსის ბოლო განცხადება, რომლის მიხედვითაც ევროკავშირის მომავალ წევრებს შესაძლოა, არ მიენიჭოთ იგივე ხმის უფლება, როგორიც მოქმედ წევრებს აქვთ. მხარეებმა აღნიშნეს, რომ არსებული სიტუაციის ფონზე, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ევროკავშირის წევრობის კანდიდატ ქვეყნებს შორის ურთიერთობების გაღრმავება და ერთობლივი მიზნების დასახვა.
ალექსანდარ ვუჩიჩმა შალვა პაპუაშვილი სერბეთის რესპუბლიკაში მიიწვია.
შეხვედრაში, აგრეთვე, მონაწილეობა მიიღეს: პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე ნინო წილოსანმა, პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე სოზარ სუბარმა, რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარე ირაკლი ქადაგიშვილმა, სოფლის მეურნეობის კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაულმა, სერბეთთან საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფის თავმჯდომარე ირაკლი მეზურნიშვილმა.

The meeting also focused on bilateral relations between Georgia and Serbia, including parliamentary cooperation, trade and tourism
Georgian Parliament Speaker Shalva Papuashvili and Serbian President Aleksandar Vučić have discussed proposals that could limit the voting rights of future European Union member states, stressing the importance of closer cooperation among candidate countries.
During talks in Tbilisi on Tuesday, the two leaders reviewed recent remarks by Marta Kos suggesting that future EU members may not automatically receive the same voting rights as existing member states.
According to the Georgian parliament's press service, Papuashvili and Vučić agreed that, against the backdrop of ongoing debates over EU enlargement, strengthening ties between candidate countries and coordinating on common objectives had become increasingly important.
The meeting also focused on bilateral relations between Georgia and Serbia, including parliamentary cooperation, trade and tourism.
Papuashvili thanked Serbia for its support for Georgia's territorial integrity and reiterated Georgia's support for Serbia's sovereignty and territorial integrity, while Vučić highlighted the importance of finalising a free trade agreement between the two countries and expanding economic cooperation.