ბრიუსელი საკმარისზე მეტად დამარცხდა ქართულ მართლმსაჯულებასთან, რომ დღეს ასეთი ქედმაღლობით იწუნებდეს მის გადაწყვეტილებებს, – ამის შესახებ პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი სოციალურ ქსელში წერს.
"საქართველოსა და ევროკავშირს შორის გართულებულ ურთიერთობაზე როდესაც ვსაუბრობთ, არ უნდა დაგვავიწყდეს ამ მოცემულობის პირველწყარო, რომელიც ხელისგულზე დევს. დღეს ბრიუსელი აცდენილია ჩვენს საერთო ევროპულ ღირებულებებს, რომელთა შორის მთავარი დემოკრატიის პატივისცემაა. შეუძლებელია, პატივს სცემდე დემოკრატიას, ანუ ხალხის მმართველობას და ამავე დროს ერეოდე სხვა ხალხების არჩევანში. ის, რა სახითაც და ინტენსივობითაც ბრიუსელი და მისი ზოგიერთი ელჩი 2024 წლის არჩევნებში ჩაერია, როგორც გაეროს წესდების, ისე ვენის კონვენციის, ანუ წესებზე დაფუძნებული საერთაშორისო წესრიგის დარღვევაა. შეუძლებელია, პატივს სცემდე დემოკრატიას და უგულებელყოფდე კანონს, მართლმსაჯულებას. ბრიუსელი საკმარისზე მეტად დამარცხდა ქართულ მართლმსაჯულებასთან, რომ დღეს ასეთი ქედმაღლობით იწუნებდეს მის გადაწყვეტილებებს.
შეგახსენებთ, რომ ბრიუსელი დამარცხდა სააკაშვილის, მელიას, გვარამიას საქმეებზე, აბსოლუტურად ყველა საქმეზე, რომელიც ბრიუსელის ზოგიერთმა არაკეთილსინდისიერმა ბიუროკრატმა პოლიტიკურ განაჩენად შერაცხა. სტრასბურგმა თქვა: ბრიუსელი ცრუობდა, ქართული მართლმსაჯულება კი ცამდე მართალი იყო. დაბოლოს, შეუძლებელია პატივს სცემდე დემოკრატიას და არ ემიჯნებოდე პოლიტიკურად მოტივირებულ დანაშაულებს.
4 ოქტომბრის ძალადობის დაგმობის კითხვაზე ევროკავშირის ელჩის დაზუთხული არპასუხი აჩვენებს იმ ღირებულებით ჩიხს, სადაც ბრიუსელმა საკუთარი თავი შეიყვანა. თანამედროვე ევროპა არათუ ემიჯნება ძალადობას, არამედ ღიად დგას მოძალადეების მხარეს.
გზა ნათელია, გამოსავალი – ცხადი. ბრიუსელის მხრიდან ქართველ ხალხთან ურთიერთობის აღდგენის გზა ევროპული ღირებულებების პატივისცემაზე გადის. ბრიუსელს ევროპულ ღირებულებებთან დაბრუნება თუ სურს, პირველი ნაბიჯი დემოკრატიის აღიარება და პატივისცემაა“, – წერს შალვა პაპუაშვილი.

Speaker Papuashvili accuses Brussels of ‘arrogance’, ‘interference’ in Georgia’s justice system
Papuashvili accused the EU and “some of its ambassadors” of violating the UN Charter and the Vienna Convention by “interfering” in Georgia’s 2024 elections
Georgian Parliament Speaker Shalva Papuashvili has accused Brussels of showing “arrogance” toward Georgia’s judicial system and claimed the European Union had “repeatedly been defeated” in its criticism of Georgian court rulings.
In a post on social media on Monday, Papuashvili said that recent strains in relations between Georgia and the EU stemmed from what he described as Brussels’ departure from shared European values, particularly respect for democracy.
“Brussels has drifted away from our common European values, the foremost of which is respect for democracy,” he wrote. “It is impossible to claim respect for democracy - the rule of the people - while interfering in the choices of other nations.”
He accused the EU and “some of its ambassadors” of violating the UN Charter and the Vienna Convention by “interfering” in Georgia’s 2024 elections. “Brussels has been defeated enough times by Georgian justice to be lecturing it with such arrogance,” he said.
Papuashvili referenced several high-profile legal cases - including those of former president Mikheil Saakashvili, opposition figure Nika Melia, and ex-TV director Nika Gvaramia - which he said the EU had politicized, only for the European Court of Human Rights to confirm the fairness of Georgian court decisions.
“Strasbourg has spoken: Brussels was lying, and Georgian justice was absolutely right,” Papuashvili asserted. “It is impossible to respect democracy and at the same time ignore law and justice.”
He also criticized the EU’s ambassador for what he called an “evasive” response to questions about “condemning violence during the 4 October incidents,” saying this demonstrated “the moral dead end Brussels has driven itself into.”
“Modern Europe not only fails to distance itself from violence but openly stands on the side of aggressors,” he wrote. “The path is clear: if Brussels wishes to restore relations with the Georgian people, it must return to European values - beginning with respect for democracy.”