გუშინ რაც მოვისმინე, შინაარსითაც და ესთეტიკითაც იყო გამეორება საბჭოთა სახალხო დეპუტატთა ყრილობისა. ამას სხვას ვერაფერს დავარქმევთ. ფაქტობრივად, დასრულებისკენ მიდის ევროპარლამენტის გასაბჭოების პროცესი, – ამის შესახებ პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა ევროპარლამენტში გამართულ დებატებთან დაკავშირებით განაცხადა.
პაპუაშვილის თქმით, ქართველებმა უნდა იცოდნენ, რომ ევროპარლამენტი დღეს თავისი ღირებულებებით სულ უფრო ახლოს არის საბჭოთა კავშირის სახალხო დეპუტატთა ყრილობასთან.
„ვისაც ახსოვს, ინტონაციითაც, ტონალობითაც ალბათ, გაახსენდებოდა 1989 წლის მოსკოვში გამართული სახალხო დეპუტატთა ყრილობა 9 აპრილის შემდეგ, სადაც ქართველებს გვლანძღავდნენ, გვთათხავდნენ, თავს გვესხმოდნენ სხვადასხვა მოკავშირე რესპუბლიკებიდან წარმოდგენილი დეპუტატები. ეს ვნახეთ ჩვენ გუშინ. მათ შორის, გვარებსაც რომ ვუყურებთ, საბჭოთა ბანაკის წარმომადგენლები, საბჭოთა ნომენკლატურის წევრები, ქალბატონი იუკნევიჩიენე, რომელიც ამავე დროს, ქართველების მიმართ ფაშისტური განცხადებებით გამოირჩევა, შეგახსენებთ, იყენებს ისეთ ტერმინებს, როგორიც არის, „ინფექცია“, „ხალხის ბრალია“. ეს არის ჩვეულებრივი ფაშისტური ტერმინოლოგია, რომელსაც ის იყენებს ქართველების მიმართ. შეგახსენებთ, რომ 4 ოქტომბერს ძალადობრივ დამხობას აგულიანებდა და მხარს უჭერდა ქალბატონი იუკნევიჩიენე, ასევე, სხვა მსგავსი მოძმე ბალტიელი ქვეყნებიდან წარმოდგენილი დეპუტატები.
ეს არის, რაც მივიღეთ. ჩვენ გვინდოდა ბრიუსელი, რომელიც ეფუძნება ღირებულებებს, მივიღეთ საბჭოთა კავშირის სახალხო დეპუტატთა ყრილობა, რომელიც სულ უფრო მეტად და მეტად მიდის საბჭოთა კავშირის ისტორიაში უკანაც. ჯერჯერობით ეს არის სადღაც 1989 წლის პერიოდი, როდესაც გორბაჩოვის „პერესტროიკაა“, ჯერ „პერესტროიკის“ დონეზე არიან, მაგრამ ტენდენცია იქით არის, რომ სულ უკან უკან წავლენ, ბრეჟნევისკენ სავარაუდოდ. ასე რომ, ქართველებმა უნდა ვიცოდეთ, რომ ევროპარლამენტი დღეს თავისი ესთეტიკით, შინაარსით, ღირებულებებით სულ უფრო ახლოს არის საბჭოთა კავშირის სახალხო დეპუტატთა ყრილობასთან.
რაც შეეხება მეორე საკითხს, ელენე ხოშტარიასთან დაკავშირებულს, ამას ეყრდნობა მათ შორის ის დასკვნები, რაც მოგახსენეთ სახალხო დეპუტატთა ყრილობასთან დაკავშირებით. სამარცხვინოა, როდესაც მოძალადეს ეძღვნება დებატები და მოძალადის გაგმირებას ცდილობენ. შეგახსენებთ, ელენე ხოშტარია არის ის ადამიანი, რომელიც თავად აღიარებდა და არა მხოლოდ აღიარებდა, მის ოფისში აღმოჩნდა „მოლოტოვის კოქტეილები“, მაშხალები და ძალადობის სხვა საშუალებები. მან აღიარა, რომ კი, ის ყიდულობს ამ მაშხალებს, ის არიგებს მაშხალებს, რომლითაც წვავდნენ საქართველოს პარლამენტის შენობას, პოლიციელებს და დამიზნებით ესროდნენ პოლიციელებს, ესროდნენ „მოლოტოვის კოქტეილებს“. ამ ყველაფრის უკან რომ იდგა, ის ყიდულობდა, აღიარებული აქვს. ამ მოძალადეს უძღვნიან დღეს რეზოლუციას. ეს აჩვენებს, რომ ამ თავყრილობას დაკარგული აქვს საერთოდ ღირებულებითი ხაზი, რომელიც უნდა ჰქონდეს ნებისმიერ დემოკრატიულ ინსტიტუტს“, – განაცხადა შალვა პაპუაშვილმა.

Papuashvili claimed that Khoshtaria had acknowledged purchasing and distributing Molotov cocktails and other incendiary devices used against the Georgian Parliament building and law enforcement officers
Georgian Parliament Speaker Shalva Papuashvili has criticised a recent debate in the European Parliament, saying it resembled the assemblies of Soviet-era people’s deputies.
Speaking to journalists on Thursday, Papuashvili said that the debate, in both tone and content, echoed the 1989 Moscow congress held shortly after the April 9 tragedy in Georgia, where Georgian lawmakers were verbally and physically attacked by representatives from other Soviet republics.
“Those who remember will recall the intonation and tone of that assembly,” he said. “We saw yesterday a similar atmosphere. Names like Ms. Yuknevičienė, who has previously used inflammatory and hostile language toward Georgians, were involved. She has used terms such as ‘infection’ and ‘the people’s fault,’ which are typical of fascist rhetoric directed at Georgians.”
Papuashvili added that the European Parliament appeared to have moved away from its values.
“We expected a forum based on democratic principles. Instead, it resembled a Soviet people’s lawmakers’ assembly. Currently, it is at a perestroika-level approach, but the trend seems to be regressing further, potentially toward the Brezhnev era.”
He also criticised discussions surrounding opposition politician Elene Khoshtaria, claiming that the resolution in her name ignored her alleged involvement in violent acts during past protests.
Papuashvili claimed that Khoshtaria had acknowledged purchasing and distributing Molotov cocktails and other incendiary devices used against the Georgian Parliament building and law enforcement officers.
“Debates honouring someone who has engaged in violence are shameful,” he said. “This shows that the assembly has lost the moral line expected of any democratic institution.”