"შეჩერდეს უნივერსიტეტის სტატუსსა და სტრუქტურასთან დაკავშირებული ნებისმიერი ნაჩქარევი ცვლილება, დაიწყოს კონსულტაციები აკადემიურ საზოგადოებასთან"
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის პროფესორები თსუ-სა და სტუ-ს გაერთიანებასთან დაკავშირებით, ერთობლივ განცხადებას ავრცელებენ.
მათივე ცნობით, 62 პროფესორიდან უნივერსიტეტების გაერთიანებას არცერთი არ ეთანხმება.
"გაცნობებთ, რომ 2026 წლის 31 იანვარს სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის პროფესორებმა ფარულ გამოკითხვაში ერთსულოვნად დააფიქსირეს უარყოფითი დამოკიდებულება თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის გაერთიანების საკითხთან დაკავშირებით. 62 პროფესორიდან, რომლებმაც გამოკითხვაში მიიღეს მონაწილეობა, არცერთი ეთანხმება უნივერსიტეტების გაერთიანების იდეას.
ხსენებული გამოკითხვის საფუძველზე ვაქვეყნებთ ღია წერილს, რომელთან მიერთება შეუძლია საუნივერსიტეტო საზოგადოების ნებისმიერ წარმომადგენელს, რომელიც იზიარებს ტექსტის სულისკვეთებას.
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის პროფესორების ღია წერილი:
მოგეხსენებათ, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი არ არის მხოლოდ საგანმანათლებლო დაწესებულება, ის არის ჩვენი ეროვნული იდენტობის ნაწილი - საქართველოს ისტორია, წარსული, აწმყოცა და მომავალიც; ადგილი,  რომელსაც ასეულობით ათასი ადამიანის როგორც პროფესიული, ისე პიროვნული მომავალი განუსაზღვრია; ადგილი, სადაც ყალიბდებოდა თანამედროვე ქართველი ერი.
ამ წერილით კიდევ ერთხელ ვაფიქსირებთ, რომ თსუ არ არის უბრალოდ ინსტიტუცია, რომლის მომავალი მხოლოდ პროცედურულ, ან სამართლებრივ ჭრილში უნდა განიხილებოდეს.
შესაბამისად, გადაწყვეტილების მიმღები პირებისგან მოვითხოვთ:
1. შეჩერდეს უნივერსიტეტის სტატუსსა და სტრუქტურასთან დაკავშირებული ნებისმიერი ნაჩქარევი, ფუნდამენტური ცვლილება, რომელიც განსაზღვრავს მის აწმყოსა და მომავალს.
2. დაიწყოს ფართომასშტაბიანი, საჯარო და არგუმენტირებული კონსულტაციები აკადემიურ საზოგადოებასთან", - აღნიშნულია განცხადებაში.

The professors have called on decision-makers to “halt any rushed” or fundamental changes to the university’s status
Professors from the Faculty of Social and Political Sciences at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (TSU) have issued a joint statement opposing a proposed merger between TSU and the Georgian Technical University.
The statement said on Monday all 62 professors who took part in a secret ballot held on 31 January 2026 expressed a negative view of the proposed unification. None supported the idea of merging the two universities.
Based on the results of the vote, the professors have published an open letter, inviting other members of the academic community who share their position to join.
In the letter, the professors described TSU as more than an educational institution, calling it an integral part of Georgia’s national identity, with a historic role in shaping the country’s past, present and future.
“TSU is not merely an institution whose future should be considered only through procedural or legal frameworks,” the statement said.
The professors have called on decision-makers to “halt any rushed” or fundamental changes to the university’s status or structure and to initiate broad, public and reasoned consultations with the academic community before taking further steps.