“შეიქმნა ქართული სოციალური ქსელი, რომელიც დაეხმარება მოქალაქეებს, აქციაზე მომხდარ მოვლენებზე მიიღონ გაუფილტრავი ინფორმაცია”
1758
საპროტესტო აქციების დროს განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით ინფორმაციის გასაზიარებლად ახალი სოციალური ქსელი – MNT შეიქმნა, – ამის შესახებ აპლიკაციის შემქმნელი ნიკა შელია Linkdin-ზე წერს.
“შეიქმნა ქართული სოციალური ქსელი, რომელიც დაეხმარება მოქალაქეებს, აქციაზე, პარლამენტთან ან სხვა ლოკაციებზე მომხდარ მოვლენებზე მიიღონ გაუფილტრავი ინფორმაცია, პირდაპირ მოქალაქეებისგან და არა მედია საშუალებებისგან, რომლებიც წლების მანძილზე აშუქებენ დეზინფორმაციას და რუსულ ნარატივს.
პოსტის ან ვიდეოს ატვირთვა აპლიკაციაში მხოლოდ შესაძლებელია კონკრეტულ ლოკაციაზე, მხოლოდ მობილურით. ამით გაიფილტრება ის რუსული/ჩინური ბოტები რომლებიც სხვადასხვა ძალებით ცდილობენ Facebook, TikTok-ზე ან X-ზე დეზინფორმაციული კამპანიის გავრცელებას ქვეყანაში არსებულ მოვლენებზე. აპლიკაციის კოდი არის სრულიად ღია და ყველას შეუძლია კონტრიბუცია!”, – წერს ნიკა შელია LinkedIn-ზე.

A new Georgian social media platform, MNT, has been launched to help citizens share unfiltered information about events unfolding during protests. The app’s creator, Nika Shelia, announced the launch on LinkedIn, emphasizing its goal to bypass traditional media narratives.
“MNT is a Georgian social network designed to help citizens receive unfiltered updates directly from the ground at protest sites, such as near the parliament or other locations, without relying on media outlets that, for years, have spread disinformation and Russian propaganda,” Shelia wrote.
The platform allows users to upload posts or videos exclusively from specific protest locations and only via mobile devices. This measure aims to filter out Russian or Chinese bots that may attempt to spread disinformation on platforms like Facebook, TikTok, or X.
Additionally, Shelia noted that the app’s code is fully open-source, enabling anyone to contribute to its development and ensure transparency. The innovative platform is seen as a tool to empower citizens and provide accurate information amid heightened political tensions.