შინაგან საქმეთა მინისტრს ახალი მოადგილე ჰყავს
შინაგან საქმეთა მინისტრ გეკა გელაძეს ახალი მოადგილე ჰყავს. მინისტრის მოადგილედ, ვაკანტურ პოზიციაზე, მარიამ ტაბატაძე დაინიშნა, რომელიც ეკონომიკურ და ლოგისტიკის დეპარტამენტებს, ასევე სსიპ ჯანმრთელობის დაცვის სამსახურს უხელმძღვანელებს, - ინფორმაციას შსს ავრცელებს.
მარიამ ტაბატაძე ბიზნესადმინისტრირების მაგისტრია. 2018 წლიდან იგი საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ეკონომიკური დეპარტამენტის უფროსის თანამდებობას იკავებდა. 2013-2018 წლებში კი, განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს საბიუჯეტო სამმართველოს უფროსი იყო. 2005-2013 წლებში მარიამ ტაბატაძე ფინანსთა სამინისტროში სხვადასხვა პოზიციაზე მუშაობდა.

Tabatadze brings experience in public administration and financial management.
Georgia’s Minister of Internal Affairs Gela Geladze has appointed a new deputy. Mariam Tabatadze will fill the previously vacant position and will oversee the ministry’s Economic and Logistics Departments, as well as the Legal Entity of Public Law (LEPL) Health Care Service, the body said on Tuesday.
Tabatadze brings experience in public administration and financial management. She holds a master’s degree in business administration and has served in senior roles across various government agencies.
Since 2018, she led the Economic Department at the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia. Prior to that, from 2013 to 2018, she served as Head of the Budget Department within the same ministry. Between 2005 and 2013, Tabatadze held several positions at the Ministry of Finance.