შოთა ბერეკაშვილი - ჩვენი მიზანია, სექტორის რაღაც ფორმის სტანდარტიზაცია შევძლოთ ისე, რომ ეს იყოს სამართლიანი რგოლში მონაწილე ყველა ჯაჭვისთვის
373
როდესაც ურთიერთობებში ასიმეტრიული ურთიერთობაა და ერთ მხარეს გააჩნია მნიშვნელოვანი უპირატესობა, მეორე მხარეს უჩნდება დამატებითი ხარჯები, - განაცხადა სასურსათო პროდუქციის, მედიკამენტებისა და საწვავის ფასწარმოქმნის სტრუქტურის შემსწავლელი პარლამენტის დროებითი კომისიის თავმჯდომარე შოთა ბერეკაშვილმა.
"ეს დამატებითი ხარჯები იწვევს დამატებითი საოპერაციო ხარჯების გაჩენას, ამ შემთხვევაში თუ ის მწარმოებელია საქართველოში და ეს საბოლოო ჯამში ითარგმნება პროდუქციის თვითღირებულების ზრდაში.  ერთის მხრივ, გადახდის რა პირობა იქნება, 90 დღიანი კონსიგნაცია იქნება თუ 60 დღიანი, ვითომ  ამას არ აქვს მნიშვნელობა, მაგრამ საერთო ჯამში, მნიშვნელობა აქვს იმიტომ, რომ ქვედა რგოლებს ეზრდებათ სამუშაო კაპიტალი, მისი მოთხოვნილება ეზრდებათ და რაც უფრო დიდხანს იწევა გადახდის პირობები, მით უფრო მეტი კაპიტალი სჭირდება, ეს კაპიტალი ძვირი ღირს და საერთო ჯამში ეს აისახება პროდუქტის თვითღირებულებაზე.
ჩვენი მიზანი არის, რომ სექტორის რაღაც ფორმის სტანდარტიზაცია შევძლოთ ისე, რომ ეს იყოს სამართლიანი რგოლში მონაწილე ყველა ჯაჭვისთვის და არსებობდეს საშუალება, რომ ამაზე მოხდეს მონიტორინგი. საერთო ჯამში ეს მიგვიყვანს იქამდე, რომ გააჯანსაღებს სექტორს, უფრო გასაგებს გახდის, უფრო გამჭვირვალეს გახდის და დადებითად აისახება  კონკურენციაზე“, - განაცხადა ბერეკაშვილმა.

The chairman of a parliamentary commission studying pricing structures in food, pharmaceuticals and fuel, Shota Berekashvili, has warned that imbalances between retail chains and suppliers can increase costs across the supply chain.
Speaking at a commission session on Monday, Berekashvili said asymmetrical relationships - where one side holds a significant advantage - can impose additional financial burdens on smaller producers and suppliers.
“These additional costs ultimately translate into higher production costs,” he said, noting that long payment terms, such as 60- or 90-day consignment agreements, increased suppliers’ working capital needs and can push up product prices.
Berekashvili said the commission aims to introduce a degree of standardisation in contractual relationships within the sector to ensure fairness across the supply chain and improve monitoring.
“Our goal is to make the sector healthier, more transparent and easier to understand, which will positively affect competition,” he said, adding that retailers should take greater responsibility for products they choose to place on their shelves.
During the same session, Archil Gegenava, co-founder of Daily Group, said the company supported efforts to increase transparency and regulate contractual relations between retailers and suppliers. He added that the retailer’s average margin on sugar within its group stands at about 4.6%.