შსს - 2025 წლის იანვარ-ივნისის პერიოდში რეგისტრირებული დანაშაულის მაჩვენებელი შემცირებულია
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე, https://info.police.ge/ 2025 წლის პირველ ექვს თვეში ქვეყნის მასშტაბით რეგისტრირებული დანაშაულის სტატისტიკური მონაცემები გამოქვეყნდა, რომლის მიხედვითაც, დანაშაულის მაჩვენებელი წინა, 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებით შემცირებულია 795 ფაქტით (-2,96%). ამასთან, რეგისტრირებული დანაშაულის გახსნის მაჩვენებელი გაზრდილია და შეადგენს 66,16%-ს.
"ქვეყანაში ნარკოტიკული საშუალებების უკანონო ბრუნვისა და გავრცელების წინააღმდეგ გატარებული შედეგიანი სამართლებრივი პოლიტიკისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან უკომპრომისო ბრძოლის შედეგად, 2025 წლის ორ კვარტალში ნარკოდანაშაულის ფაქტების გამოვლენა მნიშვნელოვნად გაიზარდა. მიმდინარე წლის ექვს თვეში, ჯამში ნარკოდანაშაულების 3919 შემთხვევა იქნა სამართალდამცველების მიერ გამოვლენილი, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 29%-ით მეტია. პოლიციის მხრიდან გატარებული აქტიური ღონისძიებების შედეგად, 2025 წლის ორ კვარტალში ნარკოტიკული საშუალებების უკანონო რეალიზაციის ბრალდებით 263 პირი იქნა პასუხისგებაში მიცემული, რაც თითქმის ორჯერ მეტია წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით.
2025 წლის 6 თვეში ასევე შემცირებულია საკუთრების წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების რაოდენობა. მათ შორის, შემცირებულია ბინიდან ქურდობის, ყაჩაღობის, თაღლითობის, გამოძალვისა და მითვისება/გაფლანგვის შემთხვევები.
2025 წელს ასევე, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ნაკლებია სქესობრივი დანაშაულები, ტრეფიკინგი, არასრულწლოვანთა ვაჭრობის ფაქტები, კიბერდანაშაული (-80 ფაქტი) და სამოხელეო დანაშაულები (-46 ფაქტი).
მიმდინარე წლის პირველ ორ კვარტალში გაზრდილია სხეულის განზრახ მძიმე დაზიანების ფაქტები და სატრანსპორტო დანაშაულების რაოდენობა, მათ შორის 175 ერთეულით მომატებულია ტრანსპორტის მოძრაობის უსაფრთხოების და ექსპლუატაციის წესის დარღვევის ფაქტები. თუმცა, ამავდროულად, მომატებულია დანაშაულის გახსნის მაჩვენებელი.
ქვეყანაში უსაფრთხო გარემოს მაქსიმალურად უზრუნველყოფის მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყველა შესაბამისი დანაყოფი 24 საათიან რეჟიმში აგრძელებს დანაშაულის წინააღმდეგ უკომპრომისო ბრძოლას", - აცხადებენ შსს-ში.

Crime rate drops in Georgia amid crackdown on drug offences, Interior Ministry
The Ministry stressed that improved case resolution rates reflected ongoing efforts to ensure public safety
The Ministry of Internal Affairs of Georgia has released crime statistics for the first half of 2025, revealing an “overall decline” in reported crimes compared to the same period in 2024.
According to figures published on the ministry’s official website, info.police.ge, the total number of registered criminal incidents across the country decreased by 795 cases - a 2.96% drop year-on-year. The crime detection rate also improved, reaching 66.16%.
The Ministry attributed a rise in drug-related crime detection to “a consistent and uncompromising policy” against the illicit drug trade. In the first six months of 2025, law enforcement identified 3,919 drug offences - a 29% increase compared to the same period last year. A total of 263 individuals were charged with illegal drug distribution, nearly double the figure recorded in the first half of 2024.
Authorities also reported a reduction in property-related crimes, including burglary, robbery, fraud, extortion, and embezzlement.
Incidents involving sexual offences, human trafficking, the exploitation of minors, cybercrime, and official misconduct were also down. Cybercrime dropped by 80 cases, and corruption-related offences decreased by 46, the body claimed.
However, the report noted a rise in serious bodily harm cases and traffic-related offences. In particular, 175 more cases of violations of traffic safety and vehicle operation rules were registered compared to the previous year.
The Ministry stressed that improved case resolution rates reflected ongoing efforts to ensure public safety.
“All relevant departments of the Ministry of Internal Affairs continue to fight crime relentlessly, operating 24 hours a day to maintain a secure environment in the country,” the statement concluded.