შსს - ბოლო სამი დღის განმავლობაში მესტიის მუნიციპალიტეტში ამოღებულია 212 ე.წ. მაინერი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, მესტიის მუნიციპალიტეტში, ენერგორესურსით სარგებლობის წესების დარღვევის ფაქტებზე დაწყებული გამოძიების ფარგლებში ჩატარებული  ჩხრეკების შედეგად, დამატებით 17 ე.წ. მაინერი ამოიღეს - ბოლო სამი დღის განმავლობაში, ჯამში ამოღებულია 212 ე.წ. მაინერი.
შსს-ს ინფორმაციით, გამოძიებით დგინდება, რომ აღნიშნული მოწყობილობების საშუალებით, ადგილობრივები დიდი რაოდენობით ელექტროენერგიის უკანონო და მართლსაწინააღმდეგო მოხმარებით, სისტემატურად ახდენდნენ ციფრული ვალუტის გენერირებას და არალეგალური შემოსავლების მიღებას.
"გრძელდება საგამოძიებო მოქმედებები დანაშაულში მონაწილე სხვა პირების გამოვლენისა და მათ მიმართ შესაბამისი სამართლებრივი ღონისძიებების გატარების მიზნით.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 229-ე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების 3 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს", - აცხადებენ შსს-ში.

Georgian police have seized a total of 212 cryptocurrency mining devices in the mountainous Mestia municipality over the past three days as part of an investigation into the alleged illegal consumption of electricity for digital currency generation, the Interior Ministry said.
The body said officers from the Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department confiscated an additional 17 so-called "miners" during searches carried out within an ongoing criminal investigation into violations of energy consumption regulations.
Authorities said the investigation has established that the devices were being used by local residents to generate cryptocurrency through the unlawful and systematic consumption of large quantities of electricity, resulting in illegal financial gain.
The Ministry said investigative activities are continuing to identify other individuals allegedly involved in the scheme and to determine further legal measures.