სიბიგა - უკრაინა რუსეთის თავდასხმაზე პასუხს ელის იმ ქვეყნებისგან, რომლებმაც პუტინის რეზიდენციის "დაბომბვა" დაგმეს
ქვეყნებმა, რომლებიც რუსი დიქტატორის ვლადიმერ პუტინის რეზიდენციის ყალბ დაბომბვას გამოეხმაურნენ, უნდა დაგმონ უკრაინაზე ღამით განხორციელებული მასობრივი დარტყმა, - ამის შესახებ უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ანდრეი სიბიგამ ჟურნალისტებთან განაცხადა.
მისი თქმით, კიევი კატარისგან ოფიციალურ რეაქციას ელოდება 9 იანვარს ღამით რუსეთის ტერორისტულ დარტყმაზე.
გარდა ამისა, როგორც სიბიგამ აღნიშნა, უკრაინა რეაქციას არა მხოლოდ კატარისგან, არამედ იმ ქვეყნებისგანაც ითხოვს, რომლებმაც ცოტა ხნის წინ დაგმეს „პუტინის რეზიდენციაზე თითქოსდა უკრაინის მიერ განხორციელებული დარტყმა“.
"ეს თავდასხმა არასდროს მომხდარა, მაგრამ რეაქცია იყო. ახლა კი ჩვენ ველით, რომ ის ქვეყნები, რომლებმაც სამარცხვინოდ უპასუხეს ამ ფსევდოფაქტს, დაგმობენ დღევანდელ ტერორისტულ თავდასხმას“, - განაცხადა სიბიგამ.
ღამის შეტევა კიევზე კამიკაძე დრონების მასიური დარტყმები დაიწყო, რასაც მოჰყვა ფრთოსანი და ბალისტიკური რაკეტებით დარტყმები.
ქალაქში სულ 19 მაღალსართულიანი შენობა დაზიანდა. ასევე დაბომბეს კატარის საელჩო. კიევზე რუსეთის თავდასხმის შედეგად 25 ადამიანი დაშავდა და ოთხი დაიღუპა.
აღსანიშნავია, რომ კიევში 417,000 ოჯახი ამჟამად დროებით ელექტროენერგიის გარეშეა დარჩენილი.
გარდა ამისა, რუსეთი ლვოვის რეგიონს საშუალო რადიუსის ბალისტიკური რაკეტით დაესხა თავს. რუსეთმა დაადასტურა ლვოვზე ბალისტიკური რაკეტის გაშვება. ამავდროულად, გაიხსენა ყალბი ამბავი „პუტინის რეზიდენციაზე თავდასხმის“ შესახებ და ეს უკანასკნელი ტერორისტული თავდასხმის საბაბად გამოიყენა.

FM Sybiha: Ukraine seeks condemnation from countries that reacted to ‘fake attack’ on Putin’s residence
Ukraine is calling on countries that recently condemned a supposed Ukrainian strike on Russian President Vladimir Putin’s residence to now condemn Russia’s overnight attacks on Ukrainian cities, Ukraine’s Foreign Minister, Andrii Sybiha, told journalists on Friday.
The Minister added that Kyiv is awaiting an official reaction from Qatar regarding the terrorist strike on Ukraine that occurred during the night of January 9.
“This attack never happened, but there was a reaction. Now we expect those countries that shamefully responded to that pseudo-incident to condemn today’s terrorist attack,” Sybiha said.
The overnight assault on Kyiv began with a massive barrage of kamikaze drones, followed by cruise and ballistic missile strikes. A total of 19 high-rise buildings were damaged, and the Qatari embassy was also hit. The attacks left 25 people injured and four dead.
Currently, 417,000 households in Kyiv remain temporarily without electricity.
In addition, Russia struck the Lviv region with a medium-range ballistic missile, which Russia itself confirmed. The Kremlin also invoked the false narrative of a “strike on Putin’s residence” as a pretext for the attack.