უკრაინისთვის სამართლიანი მშვიდობა ნიშნავს ომის დასრულებას წინაპირობების გარეშე. ბრძოლა უნდა შეწყდეს კონტაქტის ხაზის გასწვრივ, - ამის შესახებ უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალმა ალექსანდრე სირსკიმ Sky News-თან ინტერვიუში განაცხადა.
გენერალმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ახლა მთავარი ამოცანაა "უკრაინის მიწის, ქვეყნისა და მოსახლეობის დაცვა".
"რა თქმა უნდა, ჩვენთვის მიუღებელია ტერიტორიის დათმობა. რას ნიშნავს ჩვენი მიწის ჩაბარება? ამიტომაც ვიბრძვით, რომ არ დავთმოთ ჩვენი ტერიტორია", - განაცხადა სირსკიმ.
სირსკის თქმით, ის საკუთარ თავს არც კი აძლევს უფლებას განიხილოს სცენარი, რომელშიც უკრაინა იძულებული იქნება, რუსეთს მთელი დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქები გადასცეს.
"ყველა ომი ოდესღაც დასრულდება და რა თქმა უნდა, ვიმედოვნებთ, რომ ჩვენიც დასრულდება. და როცა ეს მოხდება, სამართლიანი მშვიდობა უნდა დამყარდეს. ჩემი გაგებით, სამართლიანი მშვიდობა არის მშვიდობა წინაპირობების გარეშე, ტერიტორიის დათმობის გარეშე. ეს ნიშნავს შეჩერებას ამჟამინდელი კონტაქტის ხაზზე", - განაცხადა სირსკიმ.

A “just peace” for Ukraine means ending the war without preconditions and without giving up any territory, Ukraine’s Commander-in-Chief Oleksandr Syrskyi said in an interview with Sky News.
Syrskyi stressed that the primary task remains “the protection of Ukraine’s land, the country and its population”.
“Of course, territorial concessions are unacceptable for us. What does it mean to hand over our land? This is exactly why we are fighting, not to surrender our territory,” he stated.
The Commander added that he does not even allow himself to consider a scenario in which Ukraine would be forced to cede all of Donetsk and Luhansk regions to Russia.
“All wars eventually end and of course we hope that ours will end as well. And when it does, a just peace must be established. In my understanding, a just peace is one without preconditions and without territorial concessions. It means stopping [hostilities] along the current contact line,” Syrskyi said.