სპეციალური პენიტენციური სამსახური მსჯავრდებულ ნოდარ ტატუნაშვილთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს
150
"სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს სურს, გამოეხმაუროს მსჯავრდებულ ნოდარ ტატუნაშვილთან დაკავშირებით გავრცელებულ ინფორმაციას.
მსჯავრდებულ ნოდარ ტატუნაშვილს განსაზღვრული ჰქონდა საშიშროების მაღალი რისკი და სასჯელს იხდიდა სპეციალური პენიტენციური სამსახურის №3 პენიტენციურ დაწესებულებაში.
მსჯავრდებულმა ნოდარ ტატუნაშვილმა 2026 წლის პირველი აპრილიდან დაიწყო შიმშილობა, უარს ამბობდა საკვების მიღებაზე და იღებდა მხოლოდ სითხეს. საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად, პაციენტი თუ გონებაზე იმყოფება, თავად განსაზღვრავს როგორც საკვების მიღების, ისე შესაბამისი მკურნალობის ჩატარების საკითხს. მსჯავრდებული უარს აცხადებდა ლაბორატორიულ-ინსტრუმენტული კვლევების ჩატარებასა და ვიტალური პარამეტრების კონტროლზე. ამასთან, აპრილში მას შეეთავაზა №18 ბრალდებულთა და მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულებაში გადაყვანა, რაზეც უარი განაცხადა. სპეციალურმა პენიტენციურმა სამსახურმა მას არაერთხელ შესთავაზა სამოქალაქო სექტორის კლინიკაში მკურნალობის მიზნით გადაყვანა, რაზეც თავდაპირველად უარს აცხადებდა, საბოლოოდ, 2026 წლის 13 მაისს მოხერხდა მსჯავრდებულის დაყოლიება და მან თანხმობა განაცხადა კლინიკაში გადაყვანაზე.
2026 წლის 14 მაისს მსჯავრდებული ნოდარ ტატუნაშვილი შიმშილობის შედეგების მართვისა და სტაციონარული მეთვალყურეობის მიზნით სპეციალური პენიტენციური სამსახურის №3 პენიტენციური დაწესებულებიდან შესაბამისი სამედიცინო მომსახურების მიღების მიზნით გადაყვანილ იქნა სამოქალაქო სექტორის კლინიკა "ვივამედში“.
მსჯავრდებული გადაადგილდებოდა დამოუკიდებლად იყო კონტაქტური შიმშილობისგან ფიზიკურად დასუსტებული. მიუხედავად არაერთგზის შეთავაზებისა, საკვების მიღებასა და სრულფასოვანი მკურნალობის ჩატარებაზე ნოდარ ტატუნაშვილი უარს აცხადებდა, რაც, შესაბამისად, შეუძლებელს ხდიდა მისთვის ჯანმრთელობის მდგომარეობიდან გამომდინარე ადეკვატური სამედიცინო მომსახურების მიწოდებას.
სპეციალური პენიტენციური სამსახური იმედს გამოთქვამს, რომ მსჯავრდებულ ნოდარ ტატუნაშვილის სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას არანაირი პრობლემა არ შეექმნება; იგი იმყოფება მაღალკვალიფიციური სამედიცინო პერსონალის მუდმივი მეთვალყურეობის ქვეშ", - აღნიშნულია განცხადებაში.

The penitentiary service said that despite repeated offers of food and comprehensive medical treatment, Tatunashvili continued to refuse both, which it said limited the ability of medical staff to provide appropriate care
Georgia's Special Penitentiary Service has responded to reports concerning inmate Nodar Tatunashvili, stating that he repeatedly refused medical examinations, treatment and hospital transfers during a prolonged hunger strike.
The service on Monday said Tatunashvili, who had been classified as a high-risk inmate, began a hunger strike on 1 April 2026. Officials said he refused food and consumed only liquids.
The penitentiary service said that under Georgian law, a mentally competent patient has the right to decide whether to accept food or medical treatment. It stated that Tatunashvili declined laboratory and diagnostic examinations, as well as monitoring of his vital signs.
Authorities said he was offered a transfer to Penitentiary Medical Facility No. 18 in April but declined. The service also said he was repeatedly offered treatment at a civilian hospital and initially refused those proposals.
According to the statement, Tatunashvili eventually agreed to a hospital transfer on 13 May. The following day, he was moved from Penitentiary Facility No. 3 to Vivamedi Clinic for inpatient observation and management of health complications associated with his hunger strike.
Officials said he was able to move independently and remained responsive at the time of the transfer, although he had been physically weakened by the effects of the hunger strike.
The penitentiary service said that despite repeated offers of food and comprehensive medical treatment, Tatunashvili continued to refuse both, which it said limited the ability of medical staff to provide appropriate care.
The agency said it hoped no threat would arise to Tatunashvili's life or health and noted that he remains under the continuous supervision of qualified medical personnel.