სულხან თამაზაშვილი - აფხაზური ენის სწავლება არ ნიშნავს მხოლოდ ენის დაუფლებას, ეს არის უდიდესი კულტურისა და ისტორიის გაზიარება
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე სულხან თამაზაშვილი, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარესთან გიორგი ჯინჭარაძესთან ერთად ხელვაჩაურში, სოფელ ფერიის საჯარო სკოლაში იმყოფებოდა.
მთავრობის წარმომადგენლები აფხაზური ენის სწავლების პროგრამას გაეცნენ. აჭარის მთავრობის ხელშეწყობითა და აჭარის განათლებისა და სპორტის სამინისტროს დაფინანსებით, აღნიშნულ სკოლაში აფხაზური ენა უკვე ათი წელია, ისწავლება.
სიტყვით გამოსვლისას სულხან თამაზაშვილმა მადლობა გადაუხადა საგანმანათლებლო სფეროს წარმომადგენლებს და აღნიშნა, რომ აფხაზური ენის სწავლება არ ნიშნავს მხოლოდ ენის დაუფლებას, ეს არის უდიდესი კულტურისა და ისტორიის გაზიარება.
"აფხაზური ენის სწავლება არ ნიშნავს მხოლოდ ენის დაუფლებას, ეს არის უდიდესი კულტურისა და ისტორიის გაზიარება", - აღნიშნა სულხან თამაზაშვილმა.
ღონისძიებაზე, ასევე, სიტყვით გამოვიდნენ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე და საქართველოს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისა და დეოკუპაციის საკითხებთან დაკავშირებული დროებითი კომისიის თავმჯდომარე, პარლამენტის პირველი ვიცე-სპიკერი გიორგი ვოლსკი.
სოფელ ფერიის საჯარო სკოლაში აფხაზური ენის სწავლების პარალელურად, მოსწავლეები აქტიურად არიან ჩართულნი კულტურულ და შემოქმედებით საქმიანობაში. ღონისძიების ფარგლებში, სკოლის თეატრალურ დასმა მიუზიკლი „ლამპიონები“ წარმოადგინა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს პარლამენტის წევრები, აჭარის მთავრობის,  აფხაზეთის მთავრობის და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები.

Tamazashvili thanked educators and emphasized that learning the Abkhaz language was not only about mastering the language, but also about sharing a rich culture and history
The Head of the Government of the Autonomous Republic of Adjara, Sulkhan Tamazashvili, together with the head of the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia, Giorgi Jincharadze, visited the public school in Peri village, Khelvachauri, on Wednesday.
The visit focused on the program for teaching the Abkhaz language, which has been offered at the school for ten years with the support of the Adjara government and funding from the Adjara Ministry of Education and Sport.
Speaking at the event, Tamazashvili thanked educators and emphasized that learning the Abkhaz language was not only about mastering the language, but also about sharing a rich culture and history.
“Teaching the Abkhaz language is not just about learning the language; it is a major sharing of culture and history,” he said.
The event also featured remarks from the head of the Abkhazian government and Giorgi Volski, first vice-speaker of the Georgian Parliament and chair of the parliamentary temporary commission on territorial integrity restoration and de-occupation issues.
Alongside language lessons, students at Peri village school actively participate in cultural and creative activities. During the visit, the school theatre group performed the musical Lampions.
The event was attended by members of the Georgian Parliament, representatives of the Adjara and Abkhaz governments, and local self-government officials.