ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის დაბა ბახმაროში, ასევე სხვა საკურორტო ზონებში სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული მიწის ნაკვეთების თვითნებურად დაკავების, უკანონოდ გასხვისებისა და მშენებლობის ფაქტებზე ორი პირი დააკავეს, – ამის შესახებ სუსის ანტიკორუფციული სააგენტოს დირექტორმა ემზარ გაგნიძემ ბრიფინგზე განაცხადა.
"ჩატარებული გამოძიებით დადგენილია, რომ დაბა ბახმაროში სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული მიწის ნაკვეთის სარგებლობაში უკანონოდ გადაცემისა და შესაბამისი ნებართვის გარეშე კოტეჯების მშენებლობის სანაცვლოდ, ამავე ტერიტორიაზე კოტეჯების უკანონო მშენებლობაში ჩართულმა ბრალდებულმა ერთ-ერთ მოქალაქეს 11 000 აშშ დოლარი მოსთხოვა. აღნიშნული თანხიდან მოითხოვა 7 000 აშშ დოლარის წინასწარ გადაცემა. მისი დაპირებით, თანხის გადაცემის შემდეგ შესაძლებელი იქნებოდა სახელმწიფოს კუთვნილ მიწის ნაკვეთზე კოტეჯის უკანონოდ აშენება, რის გამოც როგორც მშენებლობის პროცესში, ისე მისი დასრულების შემდეგ მუნიციპალიტეტის შესაბამისი სამსახურების მხრიდან მოქალაქეს პრობლემა არ შეექმნებოდა.
2025 წლის 6 ნოემბერს, მოთხოვნის შესაბამისად, 11 000 აშშ დოლარიდან მოქალაქემ ბრალდებულს წინასწარ გადასცა 7 000 აშშ დოლარი. თანხის გადაცემის შემდეგ ბრალდებული შეხვდა ააიპ „კურორტ ბახმაროს“ დირექტორის მოადგილეს, რომელიც საქმის კურსში იყო დანაშაულებრივი ქმედების შესახებ. მას შესთავაზა კურორტის ტერიტორიაზე უკანონო მშენებლობის მფარველობის სანაცვლოდ თანხის ნაწილის გადაცემა, თუმცა ააიპ „კურორტ ბახმაროს“ დირექტორის მოადგილემ ვეღარ გაბედა თანხის აღება, მიზეზად კი ბრალდებულს ახალი ხელმძღვანელობა – მუნიციპალიტეტის ახალი მერი და მისი მოადგილეები დაუსახელა. მასთან დაშორების შემდეგ კი სამართალდამცავ ორგანოებს არ შეატყობინა მისთვის ცნობილი მძიმე დანაშაულის ჩადენის შესახებ.
საქმეზე, სასამართლოს განჩინების საფუძველზე, ჩატარებულია ფარული საგამოძიებო მოქმედებები და მოპოვებულია დანაშაულის ჩადენის ამსახველი აუდიო/ვიდეო მტკიცებულებები.
აღნიშნულ დანაშაულებრივ ქმედებებთან დაკავშირებით გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 19, 180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით და 376-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს, რაც დიდი ოდენობით თაღლითობის მცდელობასა და მძიმე დანაშაულის შეუტყობინებლობას გულისხმობს და სასჯელის სახით 6-დან 9 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური განსაკუთრებულ ყურადღებას დაუთმობს ანალოგიური დანაშაულებრივი ქმედებების გამოვლენასა და მათ შემდგომ აღკვეთას. შესაბამისად, მოვუწოდებთ ყველა იმ მოქალაქეს, ვინც აპირებს საკურორტო ზონებში თუ სხვა ნებისმიერ ადგილას სახელმწიფოს კუთვნილი მიწების უკანონოდ მისაკუთრებას, უკანონო მშენებლობების წარმოებას და მსგავს ქმედებებს, უარი თქვან დანაშაულებრივი განზრახვის აღსრულებაზე და დაემორჩილონ კანონს, რადგან წინააღმდეგ შემთხვევაში მოუწევთ შეეგუონ მკაცრ სასჯელს“, – განაცხადა ემზარ გაგნიძემ.

Two arrested for Illegal seizure, sale of state land in Bakhmaro resort area
Georgia’s Anti-Corruption Agency has detained individuals for attempting to sell and build illegally on state-owned land in Bakhmaro and other resort zones.
The Anti-Corruption Agency of the State Security Service has detained two individuals in Bakhmaro, Chokhatauri Municipality, on charges related to the illegal occupation and sale of state-owned land, as well as unauthorized construction in resort areas.
At a briefing, Emzar Gagnidze, head of the Anti-Corruption Agency, said the investigation revealed that one of the detainees demanded USD 11,000 from a citizen in exchange for assistance in obtaining and developing state-owned land illegally. The suspect allegedly requested USD 7,000 in advance, promising that after payment, the citizen would be able to build a cottage on state property without facing any interference from local authorities.
On 6 November, the citizens paid the agreed USD 7,000 advance. The suspect then met with the Deputy Director of the Bakhmaro Resort municipal entity, who was aware of the illegal scheme. The suspect offered to share part of the money in exchange for protecting the unlawful construction, but the official refused, citing newly appointed municipal leadership. However, he also failed to report the crime to law enforcement authorities.
Investigators, acting under a court order, carried out covert investigative measures and obtained audio and video evidence documenting the criminal acts.
The investigation is ongoing under Articles 19 and 180 (3)(b) and Article 376 (1) of the Criminal Code of Georgia, which concern attempted large-scale fraud and failure to report a serious crime. The offenses are punishable by six to nine years of imprisonment.
The State Security Service said it will continue to prioritize identifying and preventing similar offenses.
“We call on all citizens who intend to illegally appropriate or build on state-owned land, whether in resort areas or elsewhere, to abandon such criminal intentions and comply with the law. Otherwise, they will face severe legal consequences,”