სუსი - რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ სოფელ ფლავისმანის მიმდებარედ უკანონოდ დაკავებული ძმები გათავისუფლდნენ
2599
რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ფლავისმანის მიმდებარედ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე უკანონოდ დაკავებული ძმები – ტარიელ და ლეონიდე თენაძეები უკანონო პატიმრობიდან გათავისუფლდნენ და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფებიან, - ინფორმაციას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური ავრცელებს.
"ტარიელ და ლეონიდე თენაძეების უკანონო პატიმრობიდან გათავისუფლების პროცესში აქტიურად გამოიყენებოდა როგორც საქართველოში ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის (EUMM) ჩართულობით მოქმედი „ცხელი ხაზის“ მექანიზმი, ისე ცენტრალური ხელისუფლების ხელთ არსებული ყველა რელევანტური ინსტრუმენტი.
ცენტრალური ხელისუფლება განაგრძობს აქტიურ მუშაობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ყველა მოქალაქის გასათავისუფლებლად. საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებსა და საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ განხორციელებულ ყველა დესტრუქციულ ქმედებაზე პასუხისმგებლობა საოკუპაციო ძალას ეკისრება“, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Brothers illegally detained by Russian occupiers freed and returned to Georgian-controlled territory
2708
Brothers Tariel and Leonide Tenadze, who were unlawfully detained by Russian occupation forces near the village of Plavismani in the Gori Municipality, have been released from illegal detention and are now back in Georgian-controlled territory, Georgia’s State Security Service (SSS) announced.
According to the SSS, the release process involved the active use of all available mechanisms, including the European Union Monitoring Mission (EUMM)-facilitated “hotline” communication channel, as well as other relevant tools at the disposal of the central government.
“The central government will continue to actively work towards the release of all Georgian citizens who remain in illegal detention in the occupied territories. The occupying power bears full responsibility for all destructive actions carried out in the occupied regions of Georgia and along the occupation line,” the statement said.