სუსი - თუ კიდევ იქნება მსგავსი ინტერპრეტაცია, ცრუ ინფორმაცია ან სპეკულაცია, ჩვენ მზად ვართ, გამოკითხვის ოქმიც გავასაჯაროოთ
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური გამოკითხვის შემდეგ ლევან დავითაშვილის მიერ მედიასთან გაკეთებულ კომენტარს ეხმაურება.
სუსში აცხადებენ, რომ ლევან დავითაშვილის მიერ მიცემულ ინტერვიუში ორი არსებითი უზუსტობაა.
"სუსის დატოვების შემდეგ ლევან დავითაშვილის მიერ მიცემულ ინტერვიუში ორი არსებითი უზუსტობაა: 1. დავითაშვილი ანტიკორუფციულ სააგენტოში იყო გამოკითხვაზე კონკრეტულ სისხლის სამართლის საქმეზე და არა შეხვედრაზე, აქ საკითხები რომ განეხილა. 2. გამოკითხვისას რისკებთან დაკავშირებული კითხვა საქართველოს გაზმომარაგებას და დადებული ხელშეკრულებით საქართველოსთვის პირობების გაუარესებას ეხებოდა, რაზეც მიმდინარეობს გამოძიება და არა ევროკავშირის გაზმომარაგებას – ამ კუთხით რისკებზე გამოკითხვაში ერთი სიტყვაც კი არ არის ნათქვამი.
თუ კიდევ იქნება მსგავსი ინტერპრეტაცია, ცრუ ინფორმაცია ან სპეკულაცია აღნიშნულთან დაკავშირებით, ჩვენ მზად ვართ (გამოკითხული პირის თანხმობით), გამოკითხვის ოქმიც გავასაჯაროოთ“, – აცხადებენ სუსში.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების ყოფილი მინისტრი ლევან დავითაშვილი სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში დღეს გამოიკითხა.

The State Security Service of Georgia has responded to comments made by former Minister of Economy Levan Davitashvili following his questioning earlier on Tuesday, saying there were two “substantial inaccuracies” in his interview: that he was questioned regarding a specific criminal case, and that the discussion concerned the potential deterioration of conditions under existing contracts related to Georgia’s gas supply.
“After leaving the State Security Service, Davitashvili made statements to the media containing two significant inaccuracies: 1) Davitashvili was questioned at the Anti-Corruption Agency regarding a specific criminal case, not at a meeting where broader issues were discussed; 2) the question regarding ‘risks’ during the questioning concerned Georgia’s gas supply and the potential deterioration of conditions under existing contracts, which is under investigation, and not European gas supplies. At no point during the questioning were such risks mentioned in relation to the EU,” the agency said.
The body added that if similar misinterpretations, false information, or speculation continue, it is ready, with the consent of the person questioned, to publish the official questioning record.