სუსმა სასამართლოს განჩინების საფუძველზე თავდაცვის მინისტრის ყოფილი მოადგილე გ. ხ, (გიორგი ხაინდრავა) იმავე სამინისტროს შესყიდვების დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი ვ. ღ. (ვლადიმერ ღუდუშაური) და თავდაცვის იმდროინდელი მინისტრის ახლო ნათესავი ვ. მ. დააკავა.
სუსის ინფორმაციით, საქმე ეხება წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ, სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს კუთვნილი დიდი ოდენობით თანხის 2023 წელს მართლსაწინააღმდეგო გაფლანგვის ფაქტს.
"საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლების მიერ ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სასამართლოს განჩინების საფუძველზე დაკავებულია საქართველოს თავდაცვის მინისტრის ყოფილი მოადგილე გ. ხ., იმავე სამინისტროს შესყიდვების დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი ვ. ღ. თავდაცვის იმდროინდელი მინისტრის ახლო ნათესავი ვ. მ.
საქმე ეხება წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ, სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს კუთვნილი დიდი ოდენობით თანხის 2023 წელს მართლსაწინააღმდეგო გაფლანგვის ფაქტს.
ჩატარებული გამოძიებით ამ ეტაპზე გამოვლენილია, რომ დანაშაულებრივმა ჯგუფმა შეიმუშავა და სისრულეში მოიყვანა გეგმა, რომლის მიხედვითაც,საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 1 333 728 ლარი გაიფლანგა.
დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრებმა, რომელთა ნაწილიც შესყიდვების კომისიის თავმჯდომარისა და თავმჯდომარის მოადგილის თანამდებობებსაც იკავებდნენ, სამედიცინო აპარატურის შესყიდვის პროცესი ისე წარმართეს, რომ ბაზრის რეალური კვლევა ფაქტობრივად არ ჩაუტარებიათ. იმავდროულად, მათ უზრუნველყვეს, რომ სამედიცინო აპარატურის შესყიდვისთვის საჭირო პროცედურებში მონაწილეობა მხოლოდ ვ.მ.-სთან ახლო კავშირში მყოფ ურთიერთდაკავშირებულ საწარმოებს მიეღოთ.
ამასთანავე, შესყიდვის პროცესი იმგვარად დაორგანიზდა, რომ შესაბამისი კერძო კომპანიების გამოყენებით განხორციელებული მოჩვენებითი გარიგებებისა და ერთსა და იმავე დღეს გამოწერილი ყალბი საგადასახადო დოკუმენტების მეშვეობით სამედიცინო აპარატურის რამდენჯერმე გადაყიდვის გზით აპარატურის საფასური ხელოვნურად გაიზარდა.
შედეგად, საქართველოს თავდაცვის სამინისტრომ აღნიშნული სამედიცინო ინვენტარის შეძენა მის საბაზრო ღირებულებასთან შედარებით გაცილებით მაღალ ფასში განახორციელა.
გამოძიებით აგრეთვე დადგენილია მნიშვნელოვანი გარემოება, რომ საქართველოს თავდაცვის იმდროინდელი მინისტრის ახლო ნათესავი ვ.მ. საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს შესყიდვაში მონაწილე წინასწარ შერჩეულ კომპანიებს გარანტირებულ გამარჯვებას ჰპირდებოდა, ხოლო შესყიდვაში გამარჯვების გარანტიად შესაბამის თანამდებობის პირებთან თავის კავშირებს ასახელებდა.
აღნიშნული დანაშაულებრივი ქმედებების შედეგად სახელმწიფოს სულ მცირე 1 333 728 ლარის ზიანი მიადგა.
ზემოხსენებულ დანაშაულებრივ ქმედებებთან დაკავშირებით გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 182-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ და „დ“ქვეპუნქტებითა და მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით, რაც სასჯელის სახით თავისუფლების 7-დან 11 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს.

Georgia’s State Security Service (SSS) has announced the arrest of the country’s former Deputy Defense Minister, identified as G.Kh., in connection with a major embezzlement case involving over 1.3 million GEL from the state budget.
According to the statement, the case concerns the alleged embezzlement of a substantial amount of public funds in 2023 by a group acting in collusion and abusing official positions within the Ministry of Defense. Alongside G.Kh., the former head of the Ministry's Procurement Department, V.Gh., and V.M., a close relative of the then-defense minister, have also been detained.
The investigation, carried out by the Anti-Corruption Agency of the State Security Service, revealed that the group developed and executed a plan to siphon off funds allocated for the purchase of medical equipment. The procurement process was allegedly manipulated to favor companies closely linked to V.M., who is said to have guaranteed successful bids by leveraging personal ties with decision-makers.
Authorities claim that no genuine market research was conducted prior to the acquisition. Instead, fake transactions and falsified tax documents were used to artificially inflate the price of medical equipment through a series of fictitious resales on the same day.
As a result, the Ministry of Defense purchased medical inventory at prices significantly above market value, causing the state an estimated loss of 1,333,728 GEL (approximately $480,000).
Investigators also uncovered that V.M. promised selected companies guaranteed victory in the procurement tenders in exchange for loyalty and used his connections with key officials to influence outcomes.
The case is being investigated under Article 182 of Georgia’s Criminal Code (subsections 2-a, 2-d, and 3-b), which carries a sentence of 7 to 11 years in prison. The Security Service notes that the investigation is ongoing and aims to identify and prosecute additional individuals involved in the scheme.