სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის და სპეციალური ოპერაციების დეპარტამენტების თანამშრომლების მიერ ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიების შედეგად, თბილისში, 2 კილოგრამი ბირთვული მასალა - ურანის უკანონო შეძენის მცდელობისას დაკავებულია ჩინეთის სამი მოქალაქე, – ამის შესახებ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის პირველმა მოადგილემ ლაშა მაღრაძემ ბრიფინგზე განაცხადა.
"დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები თბილისში გეგმავდნენ რადიოაქტიური ნივთიერების უკანონო შეძენას 400 000 აშშ დოლარად და შემდეგ უკანონო ტრანსპორტირებას ჩინეთში, რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიის გავლით.
დანაშაულებრივი გეგმის განსახორციელებლად ჩინეთის ერთ-ერთმა მოქალაქემ, რომელიც საქართველოს ტერიტორიაზე რეჟიმის დარღვევით იმყოფებოდა, საქართველოში ჩამოიყვანა ურანის შეძენით დაინტერესებული ექსპერტები და ქვეყნის მასშტაბით აქტიურად დაიწყო ბირთვული მასალის მოძიება. ხსენებულ საქმიანობას ჩინეთიდან კოორდინაციას უწევდნენ დანაშაულებრივი ჯგუფის სხვა წევრები. უკანონო გარიგების დეტალებზე მოლაპარაკების პროცესში, მიღებული ოპერატიული ინფორმაციის რეალიზების შედეგად მოხდა დამნაშავე პირების იდენტიფიცირება და მათი დაკავება.
გარდა ამისა, გამოძიების ფარგლებში, გაიჩხრიკა დაკავებული პირების დროებითი საცხოვრებელი ადგილები თბილისსა და ბათუმში.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 230-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების 10 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს“, – განაცხადეს სუსში.

Three Chinese citizens arrested in Georgia over attempt to illegally purchase uranium
Georgia’s State Security Service has detained three Chinese nationals in the country’s capital city of Tbilisi for attempting to illegally purchase two kilograms of nuclear material uranium, Lasha Maghradze, First Deputy Head of the agency, said on Saturday.
He added the suspects planned to acquire the radioactive substance for $400,000 and transport it illegally to China via Russia.
Authorities say one of the Chinese citizens, who was staying in Georgia in violation of entry rules, coordinated the operation on-the-ground, bringing in two specialists allegedly interested in procuring the uranium. Other members of the criminal group are believed to have been directing activities from China.
During the undercover investigation, security officers identified the individuals involved and detained them during negotiations over the illegal deal. Searches were conducted at their temporary residences in both Tbilisi and the Black Sea resort city of Batumi.