თამთა მიქელაძე - შიში და რისკი, რომ აფგან სადიგოვი გახდეს პოლიტიკური პატიმარი და არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლი, ცხადია, არსებობს
შიში და რისკი, რომ მას შეიძლება რამდენიმე კვირაში, ან თვეში სრულიად ახალი ბრალდება წარუდგინონ და ამ ავტოკრატიულ სისტემაში ის გახდეს პოლიტიკური პატიმარი და არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლი, ცხადია, არსებობს, - ამის შესახებ აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის აფგან სადიგოვის ადვოკატმა თამთა მიქელაძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, ღია უსამართლობის მაგალითია ის, რომ სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილება ქართულმა სახელმწიფომ დაარღვია.
"ის თავს ფიზიკურად ნორმალურად გრძნობს. სადიგოვი იხსენებს, რომ მის სახლში ქართული პოლიციის მისვლა საკმაოდ აგრესიული იყო, მან თქვა - აღქმა მქონდა, თითქოს, ტერორისტს იჭერდნენო. მივარდნენ, აგრესიულად დააკავეს.
ღია უსამართლობის მაგალითი იყო, როცა დაინახა, რომ სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებას ქართული სახელმწიფო არღვევდა. შემდეგ მას უკვე აზერბაიჯანელი პირები დახვდნენ.
შიში და რისკი, რომ მას შეიძლება რამდენიმე კვირაში, ან თვეში სრულიად ახალი ბრალდება წარუდგინონ და ამ ავტოკრატიულ სისტემაში ის გახდეს პოლიტიკური პატიმარი და არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლი, ცხადია, არსებობს", - განაცხადა თამთა მიქელაძემ.
შსს-მ აზერბაიჯანელი ჟურნალისტი აფგან სადიგოვი 4 აპრილს ადმინისტრაციული წესით დააკავა. თბილისის საქალაქო სასამართლომ სადიგოვი სამართალდამრღვევად ცნო ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლით გათვალისწინებული ქმედების ჩადენისთვის, კერძოდ, სოციალურ ქსელში პოლიციელის მიმართ შეურაცხყოფისთვის. სახდელის სახით მას შეეფარდა ჯარიმა 2000 ლარის ოდენობით, საქართველოდან გაძევება და ქვეყანაში შემოსვლა 3 წლით აეკრძალა. როგორც ცნობილია, ის ბაქოში ნათესავთან იმყოფება.

Lawyer raises fears of further prosecution of Azerbaijani journalist Sadigov
A lawyer representing Azerbaijani journalist Afghan Sadigov has warned that he may face new charges in the coming weeks, raising concerns about his legal future.
Tamta Mikeladze on Monday said there was a risk that Sadigov could be accused under a different case and potentially become a political prisoner, also warning of possible ill-treatment.
She criticised the actions of the Georgian authorities, claiming that the country had violated a decision by the European Court of Human Rights.
Mikeladze stressed Sadigov was currently in normal physical condition but described his detention by the Ministry of Internal Affairs of Georgia as aggressive.
She said he recalled officers arriving at his home and detaining him forcefully, adding that he felt as though he was being treated like a dangerous suspect.
Mikeladze also noted that following his transfer, Sadigov was met by Azerbaijani representatives.
Sadigov was detained on 4 April in Tbilisi under administrative procedures. A city court later found him guilty under Article 173 of the administrative code, related to insulting a police officer on social media.
He was fined 2,000 lari, expelled from Georgia, and banned from re-entering the country for three years. He is currently reported to be in Baku with relatives.