თავდაცვის ძალებმა ირანის დაბომბვა დაიწყეს - ისრაელი ომის შემდეგ ეტაპზე გადადის
ისრაელის თავდაცვის ძალებმა (IDF) დღეს თეირანში საწვავის ობიექტებზე მასშტაბური იერიში მიიტანეს. დაბომბილია ნავთობის საცავები.
"ეს არის მნიშვნელოვანი დარტყმა, რომელიც დამატებით ნაბიჯს წარმოადგენს ირანის ტერორისტული რეჟიმის სამხედრო ინფრასტრუქტურისთვის მიყენებული ზიანის გაღრმავებაში“, - აღნიშნულია ისრაელის თავდაცვის ძალების განცხადებაში.
ისრაელის სამხედროები ხაზგასმით აღნიშნავენ, რომ დარტყმები მიმართულია სტრატეგიული სამიზნეებისკენ, რომლებიც მხარს უჭერენ ირანის შეიარაღებული ძალების საქმიანობას.
ისრაელის თავდაცვის ძალების შტაბის უფროსმა, გენერალ-ლეიტენანტმა ეიალ ზამირმა ადრე განაცხადა, რომ ისრაელი ოპერაციის შემდეგ ფაზაზე გადადიოდა, თუმცა კონკრეტული ნაბიჯები არ გახმაურებულა.
28 თებერვალს ისრაელმა და შეერთებულმა შტატებმა ირანის წინააღმდეგ ძლიერი დარტყმები განახორციელეს, რის შედეგადაც ირანის უზენაესი ლიდერი ალი ხამენეი მოკლეს. შურისძიების მიზნით, ირანის არმიამ ისრაელსა და ახლო აღმოსავლეთის რამდენიმე ქვეყანაზე თავდასხმები განახორციელა, მათ შორის იყვნენ ქუვეითი, საუდის არაბეთი, კატარი, არაბთა გაერთიანებული საამიროები, იორდანია და აზერბაიჯანი. ასევე დარტყმა მიაყენეს კვიპროსში მდებარე ბრიტანულ სამხედრო ბაზას, რამაც ევროპაში შესაძლო სამხედრო მოქმედებებისთვის მზადება გამოიწვია.
ამავდროულად, დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ მას ირანში ხელმძღვანელობის სრული შეცვლა სურს. აშშ-ის პრეზიდენტის თქმით, მას "კარგი ლიდერის" როლისთვის რამდენიმე კანდიდატი ჰყავს.
7 მარტს აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ 8 მარტის ღამეს ირანი შეერთებული შტატებისა და ისრაელისგან ძალიან სერიოზულ დარტყმას მიიღებს.
აღსანიშნავია, რომ "ჰეზბოლას" მიერ განხორციელებული დარტყმების სერიის შემდეგ, გაჩნდა ვარაუდი, რომ ისრაელის თავდაცვის ძალებმა შესაძლოა, საბრძოლო პირობებში პირველად გამოიყენონ ლაზერული საჰაერო თავდაცვის სისტემა "რკინის სხივი".

Israel launches new strikes on Iran as war enters next phase
The Israel Defense Forces have launched large-scale strikes on fuel facilities in Tehran, targeting oil storage sites as Israel moves into what it describes as the next phase of its war against Iran.
In a statement, the Israeli military said the attacks were aimed at strategic targets linked to Iran’s military infrastructure.
“This is a significant strike that represents an additional step in deepening the damage inflicted on the military infrastructure of the Iranian terrorist regime,” the IDF said.
According to the Israeli military, the strikes are directed at facilities that support the activities of Iran’s armed forces.
Earlier, the Chief of Staff of the IDF, Lieutenant-General Eyal Zamir, said Israel was moving into the next phase of its operation against Iran, though specific details had not been disclosed at the time.
Regional tensions escalated sharply on February 28 when Israel and the United States carried out major strikes on Iran, during which Iran’s Supreme Leader Ali Khamenei was reportedly killed.
In response, Iranian forces launched attacks against Israel and several countries in the Middle East, including Kuwait, Saudi Arabia, Qatar, the United Arab Emirates, Jordan and Azerbaijan. A British military base in Cyprus was also reportedly targeted, raising concerns in Europe about the possible expansion of the conflict.
This week Israel said it would intensify air strikes on underground facilities where Tehran is believed to store ballistic missiles.
Meanwhile, US President Donald Trump has said he wants a complete change of leadership in Iran and claimed he has several candidates in mind who could serve as a “good leader” for the country.
Iran’s Foreign Minister Abbas Araghchi has said Tehran is prepared for a potential ground invasion by US forces. He rejected any negotiations with Washington and stressed that Iran had not requested a ceasefire despite strikes carried out across the country by the United States and Israel.
On Friday, Western media reported that Russia had been sharing intelligence with Iran about the locations of US military facilities.
A day later, Trump warned that Iran could face a “very serious strike” from the United States and Israel on the night of March 8.
Following a series of attacks carried out by Hezbollah, there has also been speculation that the Israeli military could use its laser-based air defence system, known as Iron Beam, in combat for the first time.