თამარ ბელქანია – წალენჯიხაში 25 სხვადასხვა ლოკაციაზეა ხანძარი, საჩინოში ცეცხლი დასახლებულ პუნქტს უახლოვდება
1905
წალენჯიხაში ძლიერი ხანძარია. მუნიციპალიტეტის მერის მოადგილის თამარ ბელქანიას ინფორმაციით, ცეცხლი 25 სხვადასხვა ადგილზეა.
როგორც ბელქანია წერს, საყურადღებოა საჩინოში ხანძრის კერა, რომელიც თანდათან დასახლებულ პუნქტს უახლოვდება.
“ამ ეტაპზე წალენჯიხაში ზუსტად 25 სხვადასხვა ლოკაციაზეა ხანძარი. მათ შორის საყურადღებოა საჩინოში ხანძრის კერა, რომელიც თანდათან დასახლებულ პუნქტს უახლოვდება, მან უკვე დააზიანა რამდენიმე სასაფლაო, ლეხულორდეში!
მუნიციპალიტეტში ორი სახანძრო მანქანაა, ორივე ადგილზე მუშაობს, თუმცა ქარი ართულებს ცეცხლის ლიკვიდაციას.
სავარაუდოდ, ცეცხლის მიზეზი არის მოსახლეობის მხრიდან მიწის საგაზაფხულოდ მოსამზადებლად ძველი მცენარეების დაწვა, რაც დასჯადი ქმედებაა!
ამ ეტაპზე ველოდებით რეგიონიდან დამხმარე სახანძრო მანქანებს. 112-ში დამატებით უკვე შეტყობინება შესულია. ადგილზე დენის მიწოდება შეწყვეტილია.
სახანძროს მუშაობის შემდეგ ჩაერთვება საქენერგო, რომელიც დაზიანებულ დენის სადენებს აღადგენს”, – წერს ბელქანია.

A large wildfire has erupted in Tsalenjikha, with 25 different fire spots reported across the municipality, according to Tamar Belkania, the Deputy Mayor of Tsalenjikha.
Belkania highlighted that the most critical fire is in Sachino, where flames are gradually approaching residential areas.
“At this stage, there are exactly 25 different fire locations in Tsalenjikha. The most concerning is the fire in Sachino, which is steadily moving toward a populated area. It has already damaged several cemeteries in Lekhulordeti,” she stated.
Currently, two fire trucks are working to contain the blaze, but strong winds are complicating the firefighting efforts. Emergency services have already requested additional fire trucks from the region, and a call has been made to emergency service 112.
Authorities suspect that the fire was caused by locals burning old vegetation in preparation for spring, an act that is punishable by law.
Due to the fire, electricity has been cut off in the affected areas. Belkania noted that once the firefighting operation is complete, energy company Sakenergo will begin restoring damaged power lines.