თბილისის ყოფილი მერი ნიკო ლეკიშვილი გარდაიცვალა
თბილისის ყოფილი მერი, ყოფილი სახელმწიფო მინისტრი და თბილისის საპატიო მოქალაქე ნიკო ლეკიშვილი 77 წლის ასაკში გარდაიცვალა.
ნიკო ლეკიშვილი სხვადასხვა წლებში მაღალ თანამდებობებს იკავებდა.  1993-1995 წლებში იყო თბილისის მერი. 1995-1998 წლებში იყო საქართველოს რესპუბლიკის სახელმწიფო მინისტრი. 1990-1991 წლებში იყო საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესი საბჭოს წევრი, საარჩევნო ბლოკი „საქართველოს ერთიანი კომუნისტური პარტიიდან“, ხელი აქვს მოწერილი საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენის აქტზე (1991 წლის 9 აპრილი).
1992-1995 წლებში იყო საქართველოს მე-3 მოწვევის პარლამენტის წევრი (თბილისის დიდუბის მაჟორიტარი), 1999 -2004 წლებში იყო საქართველოს მე-5 მოწვევის პარლამენტის წევრი (ამბროლაურის მაჟორიტარი) და 2004-2008 წლებში იყო საქართველოს მე-6 მოწვევის პარლამენტის წევრი.

Niko Lekishvili, former Tbilisi Mayor and Member of Parliament, passed away on Friday at the age of 77 after a long illness. His death was confirmed by domestic media outlets.
Lekishvili was a key figure in Georgian politics, having served as the Mayor of Tbilisi from 1993 to 1995. He was also a member of three convocations of the Georgian Parliament: as a majoritarian MP from Didube district in the 1992-1995 Parliament, the leader of the parliamentary majority from 1999 to 2004, and head of the Sectoral Economy and Economic Policy Committee from 2004 to 2008, where he represented the Independent Majoritarian MPs faction.
In 1991, Lekishvili was one of the signatories of the Act of Restoration of Georgia’s State Independence on April 9.