თბილისში, ქუთაისსა და ბათუმში საპროტესტო მარშები გაიმართება
“ქალები რეჟიმის წინააღმდეგ!” – ამ სახელწოდებით დღეს, 8 მარტს თბილისში, ქუთაისსა და ბათუმში საპროტესტო მარშები გაიმართება.
“2025 წლის 8 მარტს საქართველოში პირველად ვხვდებით ქალ პოლიტპატიმრებთან ერთად – მზია ამაღლობელი, ავტორიტარული რეჟიმის მსხვერპლი და თავისუფლებისთვის ბრძოლის სიმბოლოა დღეს.
მასთან ერთად, არც სხვა ქალები ვეგუებით საქართველოში ჩამოყალიბებულ ავტორიტარიზმსა და პოლიციურ რეჟიმს, რომელმაც დაამწყვდია უდანაშაულო ადამიანები ციხეში, უგულებელყო საქართველოს კონსტიტუცია და ადამიანის ფუნდამენტური უფლებები, შეურაცხყოფას აყენებდა მოშიმშილე მზია ამაღლობელს, აწამა მშვიდობიანი მანიფესტანტები და თავისი ყოველდღიური ქმედებით მიჰყავს საქართველო სულ უფრო და უფრო ღრმა კრიზისამდე.
სწორედ ამ რეჟიმის წინააღმდეგ, 8 მარტს, ქალთა საერთაშორისო დღეს, რომელსაც ქალთა მოძრაობა ყოველწლიურად ვუძღვნით ქვეყნისთვის მნიშვნელოვან საკითხებს, ქალები რესპუბლიკის მოედანზე შევიკრიბებით და რუსთაველისკენ მსვლელობას გავმართავთ.
ამ პროტესტს ქალის ხმა აქვს! შემოგვიერთდით და ერთად გავაგონოთ რეჟიმს გაბრაზებული ქართველი ქალების ხმა!” – აღნიშნულია განცხადებაში.

Under the slogan “Women Against the Regime!”, protest marches will be held today, March 8, in Tbilisi, Kutaisi, and Batumi.
“For the first time on March 8, 2025, we in Georgia stand alongside female political prisoners—among them, Mzia Amaghlobeli, a victim of the authoritarian regime and a symbol of the fight for freedom today.
Along with her, many women refuse to accept the authoritarianism and police regime that has taken root in Georgia, imprisoning innocent people, disregarding the constitution, and violating fundamental human rights. This regime has mistreated the hunger-striking Mzia Amaglobeli, tortured peaceful demonstrators, and continues to push Georgia deeper into crisis through its daily actions.
On March 8, International Women’s Day, which the women’s movement dedicates each year to pressing national issues, we will gather at Republic Square and march toward Rustaveli Avenue.
This protest carries the voice of women! Join us, and together, let’s make the voices of Georgian women heard against the regime!” the statement reads.