ამერიკის შეერთებული შტატები უკრაინისთვის სამხედრო დახმარების გამოცხადებას გეგმავს. ეს უახლოეს დღეებში მოხდება, – ამის შესახებ აშშ-ის ეროვნული უშიშროების საბჭოს სტრატეგიული კომუნიკაციების კოორდინატორმა ჯონ კირბიმ განაცხადა.
კირბის არ დაუკონკრეტებია როდის გამოცხადდება უკრაინის სამხედრო დახმარების ახალი პაკეტი და რა სახის იარაღს მიიღებენ უკრაინელი დამცველები.
აღსანიშნავია, რომ შეერთებულმა შტატებმა უფრო ხშირად დაიწყო უკრაინისთვის სამხედრო დახმარების ახალი პაკეტების გამოცხადება.
ეს გააქტიურება განპირობებულია იმით, რომ დონალდ ტრამპის ინაუგურაცია 20 იანვარს გაიმართება და პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის ადმინისტრაციას სურს, გამოიყენოს ყველა ის თანხა, რომელიც ამ თარიღამდე უკრაინის დასახმარებლად იყო გამოყოფილი.
30 დეკემბერს აშშ-ის პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა უკრაინას დაახლოებით 2,5 მილიარდი დოლარის სამხედრო დახმარება გაუგზავნა.

US plans to announce new military aid for Ukraine
The United States is preparing to announce another military aid package for Ukraine in the coming days, according to John Kirby, Strategic Communications Coordinator for the National Security Council.
Kirby did not specify the exact timing or details of the new package, including the types of weapons Ukraine’s defenders would receive.
The US has been increasing the frequency of military aid announcements for Ukraine, a move motivated by the upcoming inauguration of Donald Trump on January 20. The Biden administration aims to utilize all allocated funds for Ukraine before this date.
On December 30, President Joe Biden sent approximately $2.5 billion in military assistance to Ukraine, underscoring continued US support.