თიბისიმ შშმ პირთა ჩართულობის მხარდაჭერისთვის აზიის განვითარების ბანკის ჯილდო მოიპოვა
თიბისი გახდა პირველი კომპანია საქართველოში, რომელმაც მიიღო აზიის განვითარების ბანკის (ADB) „ვაჭრობისა და მიწოდების ჯაჭვის მე-11 დაჯილდოების“ ჯილდო ნომინაციაში „ჩემპიონი შშმ პირთა ჩართულობის მხარდაჭერაში“.
საერთაშორისო აღიარება ხაზს უსვამს თიბისის სტრატეგიულ ხედვას, რომელიც აერთიანებს მრავალფეროვნების, თანასწორობისა და ჩართულობის პოლიტიკას, ადამიანის უფლებების პოლიტიკას და შესაბამის პრაქტიკულ ნაბიჯებს.
განსაკუთრებით აღსანიშნავია აზიის განვითარების ბანკთან (ADB) თანამშრომლობით განხორციელებული პროექტი, რომლის ფარგლებშიც:
• შეიქმნა სამოქმედო გეგმა შშმ პირთა ჩართულობის გასაძლიერებლად ბანკის სხვადასხვა მიმართულებებში;
• შეფასდა რამდენად მორგებულია თიბისის მობაილ ბანკი შშმ პირების საჭიროებებზე;
• ჩატარდა ფიზიკური ინფრასტრუქტურის აუდიტი;
• UX კვლევის გუნდმა შეისწავლა თიბისის შშმ პირი მომხმარებლების გამოცდილებები და შეიმუშავა რეკომენდაციები.
თიბისიში პროექტის განხორციელება გრძელდება და ეტაპობრივად გავრცელდება ყველა შერჩეულ მიმართულებაზე. შშმ პირთა ჩართულობა გახდა კომპანიის 2025–2027 წლების ESG სტრატეგიის ერთ-ერთი საკვანძო მიზანი, რომელიც დამტკიცებულია დირექტორთა საბჭოს მიერ.
„ჩვენთვის საამაყოა, რომ თიბისიმ მიიღო ჯილდო შშმ პირთა ჩართულობის ხელშეწყობისთვის. აქტიურად ვმუშაობთ ამ მიმართულებით, ვთანამშრომლობთ სხვადასხვა კომპანიასთან და პარტნიორთან, მათ შორის აზიის განვითარების ბანკთან. სწორედ ერთობლივი პროექტის ფარგლებში შევქმენით სამოქმედო გეგმა, რომელიც მიზნად ისახავს შშმ პირების ჩართულობის გაძლიერებას ყველა ძირითადი მიმართულებით ბანკში. ჩვენი მიზანია, ხელი შევუწყოთ თანასწორი, მრავალფეროვანი და სხვადასხვა საჭიროებების მქონე ადამიანებზე მორგებული გარემოს შექმნას, როგორც ჩვენი თანამშრომლებისთვის, ასევე მომხმარებლებისთვის“ - მაკა ბოჭორიშვილი, გარემოს დაცვის, სოციალური და მმართველობის საკითხების განყოფილების კოორდინატორი.

TBC Receives ADB Award for Supporting the Inclusion of Persons with Disabilities
TBC has become the first company in Georgia to receive the Asian Development Bank (ADB) “11th Trade and Supply Chain Award” in the category “Disability Inclusion Champion.”
This international recognition highlights TBC’s strategic vision, which integrates diversity, equity, and inclusion policies, human rights principles, and corresponding practical initiatives.
Notably, the award acknowledges the project implemented in collaboration with the Asian Development Bank (ADB), which included:
• Developing an action plan to strengthen the inclusion of persons with disabilities across the bank’s various operations;
• Assessing the accessibility of TBC’s mobile banking services for persons with disabilities;
• Conducting a physical infrastructure audit;
• The UX research team studying the experiences of TBC’s customers with disabilities and developing recommendations.
The project’s implementation at TBC is ongoing and will gradually expand to all selected areas. The inclusion of persons with disabilities has become a key goal of the company’s 2025–2027 ESG strategy, approved by the Board of Directors.
"We are proud that TBC has received an award for promoting the inclusion of persons with disabilities. We are actively working in this direction, collaborating with various companies and partners, including the Asian Development Bank. Within the framework of this joint project, we developed an action plan aimed at strengthening the inclusion of persons with disabilities across all key areas of the bank. Our goal is to foster an environment that is equitable, diverse, and adapted to the needs of all individuals, both for our employees and our customers," said Maka Bochorishvili, Coordinator of the Environment, Social, and Governance (ESG) Department.