თინა ბოკუჩავა - ეს კიდევ ერთხელ ცხადყოფს, თუ რატომ დაემართა რუს-ქოცურ პროპაგანდას ისტერიკა სტამბოლში მიღებულ რეზოლუციაზე
ლონდონის გუშინდელი გადაწყვეტილებით 607 მილიონის მინიჭების ილუზიაც არ აქვს ივანიშვილს და ეს ჩანს მისი ადვოკატის განცხადებებში, - ამის შესახებ "ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარემ თინა ბოკუჩავამ ბრიფინგზე განაცხადა.
მისი თქმით, ბიძინა ივანიშვილს 2024 წლის 29 თებერვალს ბერმუდის სასამართლომ უარი უთხრა სასამართლო გადაწყვეტილებამდე მიეღო მისი კუთვნილი 607 მილიონი დოლარი.
"2024 წლის 29 თებერვალს ბერმუდის სასამართლომ უარი უთხრა სასამართლო გადაწყვეტილებამდე მიეღო მისი კუთვნილი 607 მილიონი დოლარი. რატომ უთხრა უარი სასამართლომ? რადგან სანაცვლოდ, ბერმუდის სასამართლომ ივანიშვილისთვის მოითხოვა საბანკო გარანტია რომელიმე დასავლური ბანკისგან, მაგრამ როგორც აღმოჩნდა, ივანიშვილმა ამგვარი საბანკო გარანტია ვერცერთი დასავლური ბანკისგან, როგორც ჩანს, ვერ მიიღო. რატომ? რადგან ამ მომენტში, ჯერ კიდევ 2024 წლის 29 თებერვალს ბერმუდის სასამართლომ ბიძინა ივანიშვილზე სანქციების დაწესება განიხილებოდა, რაც მას არასანდო პირს ხდიდა დასავლური ფინანსური ინსტიტუტებისთვის. მისი არასანდო რეპუტაციის დასასაბუთებლად ბერმუდის სასამართლომ სამართლებრივი მტკიცებულების ძალა მიანიჭა ევროპარლამენტის, ევროკომისიის, სახელმწიფო დეპარტამენტის და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების დასკვნებს, რაც კიდევ ერთხელ ცხადყოფს, თუ რატომ დაემართა რუს-ქოცურ პროპაგანდას ისტერიკა და გულყრა იმ ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის ევროპის სახალხო პარტიის და თანამოაზრეთა ჯგუფის რეზოლუციაზე, რომელიც სულ ცოტა ხნის წინ სტამბოლში მიიღეს.
რა ხდება შემდეგ -  აშშ-ის სახაზინო დეპარტამენტი სანქციებს უწესებს ივანიშვილს, სადაც საუბარია ძირგამომთხრელი მოქმედებებისთვის საქართველოს ევროატლანტიკური მომავლის წინააღმდეგ რუსეთის სასარგებლოდ მუშაობისთვის სანქცირდება ივანიშვილი სახაზინო დეპარტამენტის მხრიდან ე.წ. ოფაკის გამოყენებით, ანუ, აშშ-ის სახაზინო დეპარტამენტი ამბობს, რომ ივანიშვილი არის რუსული გავლენის აგენტი და ამავდროულად, ივანიშვილს ამ სასანქციო გადაწყვეტილებით უზღუდავს წვდომას 461 მილიონ დოლარზე, რომელიც ივანიშვილს მსგავს დავაში სინგაპურის სასამართლომ მიაკუთვნა, შესაბამისად, ლონდონის გუშინდელი გადაწყვეტილებით 607 მილიონის მინიჭების ილუზიაც არ აქვს ივანიშვილს და ეს ჩანს მისი ადვოკატის განცხადებებში", - განაცხადა თინა ბოკუჩავამ.

UNM’s Bokuchava: London’s latest decision shows Ivanishvili has no prospect of receiving $607 mln
Bokuchava also recalled the recent decision by the US Treasury Department, which sanctioned Ivanishvili under OFAC authorities for “undermining Georgia’s Euro-Atlantic path”
The chair of the United National Movement, Tina Bokuchava, has claimed during a briefing that the recent decision in London confirmed that Bidzina Ivanishvili had “no illusion left” about receiving USD 607 million, a sum he has sought through international litigation.
Bokuchava on Monday said on 29 February 2024, the Supreme Court of Bermuda refused Ivanishvili’s request to obtain USD 607 million prior to the final judgment. She noted that the court required a bank guarantee from a Western financial institution, which Ivanishvili “failed to secure.”
“Why did the court refuse? Because the Bermuda court demanded a bank guarantee from a Western bank, and Ivanishvili was unable to obtain such a guarantee. Why? Because at that time, on 29 February 2024, the court was considering potential sanctions against Ivanishvili, making him an unreliable figure for Western financial institutions,” Bokuchava said.
She added that the Bermuda court gave legal weight to assessments by the European Parliament, the European Commission, the US State Department, and other international bodies, which criticized Ivanishvili’s political influence.
Bokuchava also recalled the recent decision by the US Treasury Department, which sanctioned Ivanishvili under OFAC authorities for “undermining Georgia’s Euro-Atlantic path” and acting “in Russia’s interests.” Under that decision, she said, Ivanishvili was denied access to USD 461 million, which had previously been awarded to him by a Singapore court.
“In light of this, and given London’s decision yesterday, Ivanishvili has no expectation of receiving the USD 607 million - and his lawyer’s comments clearly reflect this,” Bokuchava added.