თორნიკე რიჟვაძე სამკურნალოდ თურქეთში გადაიყვანეს
"წუხელ ღამით 2 საათზე თორნიკე რიჟვაძე გადაყვანილ იქნა სტამბოლის საავადმყოფოში, საჰაერო გზით. თვითონ ოჯახის წევრებმა გამოიძახეს რეანიმობილი. თორნიკე იყო აბსოლუტურად სტაბილურ მდგომარეობაში, კონტაქტში შემოდიოდა, გაუმჯობესებული პარამეტრებით, მაგრამ მართვით სუნთქვაზე დავტოვეთ, რადგან არ შეიძლებოდა მართვითი სუნთქვის გარეშე საჰაერო ფრენის დროს.
მძიმე პაციენტია რა თქმა უნდა, მაგრამ ბევრად გაუმჯობესებული პარამეტრებით ჩაიბარეს თურქმა ექიმებმა“, - განაცხადა პირველი საუნივერსიტეტო კლინიკის კლინიკურმა დირექტორმა ლალი ტურძელაძემ.
აჭარის მთავრობის ყოფილი თავმჯდომარე თორნიკე რიჟვაძე გულმკერდის არეში ცეცხლსასროლი იარაღით მიყენებული ჭრილობით კლინიკაში 7 ივლისს შეიყვანეს.
თორნიკე რიჟვაძის საქმეზე გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 115-ე მუხლით არის დაწყებული, რაც თვითმკვლელობამდე მიყვანას გულისხმობს.
ექიმების განცხადებით, თორნიკე რიჟვაძის ჯანმრთელობის მდგომარეობა დადებითი დინამიკით ხასიათდება, არის კონტაქტური და ასრულებს მარტივ დავალებებს.
ცეცხლსასროლი იარაღის დაუდევრად შენახვის ფაქტზე ბრალდება წარედგინა საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს უფროსს ალექსი ახვლედიანს. მას სასამართლომ გუშინ აღკვეთის ღონისძიების სახით 30 000-ლარიანი გირაო შეუფარდა და სასამართლო დარბაზიდან გაათავისუფლა.

Former Adjara Head Tornike Rizhvadze transferred to Turkey for further medical treatment
Tornike Rizhvadze, the former Chairman of the Government of Adjara, has been transferred to Turkey for continued medical care after sustaining a gunshot wound to the chest.
Rizhvadze was hospitalized on July 7 with a severe injury caused by a firearm. The Georgian authorities have launched a criminal investigation under Article 115 of the Criminal Code, which pertains to incitement to suicide.
According to doctors, Rizhvadze’s condition has shown positive progress in recent days. He is now conscious, responsive, and able to follow simple commands.
Meanwhile, Aleksi Akhvlediani, Director of the Maritime Transport Agency and a close associate of Rizhvadze, has been charged with negligent storage of a firearm. Investigators allege that the weapon used in the incident belonged to Akhvlediani and had been improperly stored.
On July 8, the Tbilisi City Court set bail at 30,000 GEL for Akhvlediani, releasing him from custody pending trial.