ტრამპი - 17 მაისს ვიწვევთ ამერიკელებს, შეიკრიბონ ჩვენს ეროვნულ მოედანზე ლოცვისთვის
აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი აცხადებს, რომ აშშ-ში "რელიგია დაბრუნდა" და ქვეყანაში რწმენა კვლავ გაძლიერდა. ამის შესახებ აშშ-ის პრეზიდენტმა ეროვნული ლოცვის საუზმეზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მისივე თქმით, წელს "ამერიკა 250“-ის ღონისძიების აღნიშვნის ფარგლებში, 17 მაისს ეროვნულ მოედანზე ლოცვის დღე გაიმართება, რომლის დროსაც სხვადასხვა სარწმუნოების წარმომადგენლები სალოცავად შეიკრიბებიან.
"დღეს, როდესაც ჩვენ შევიკრიბეთ, ბევრი ნიშანია იმისა, რომ რელიგია ბრუნდება, ის ძალიან ძლიერად ბრუნდება. თქვენ იცით, რომ თქვენი ეკლესიები ივსება. ორი წლის განმავლობაში ეს არ ხდებოდა. კოვიდმა ზიანი მიაყენა. დემოკრატები საშინლად მოგექცნენ.
სიამოვნებით გაცნობებთ, რომ 2026 წლის 17 მაისს, ჩვენ ვიწვევთ ამერიკელებს მთელი ქვეყნის მასშტაბით, შეიკრიბონ ჩვენს ეროვნულ მოედანზე ლოცვისთვის, მადლიერების გამოსახატავად… ჩვენ ხელახლა ვაკურთხებთ ამერიკას, როგორც ერთიან ერს ღმერთის ქვეშ… მე ყოველთვის ვამბობდი, რომ უბრალოდ ვერ გექნება დიდი ქვეყანა, თუ რელიგია არ გაქვს. რაღაცის უნდა გჯეროდეს”,- განაცხადა ტრამპმა.
სიტყვით გამოსვლისას აშშ-ის პრეზიდენტმა ასევე განაცხადა, რომ ალბათ სამოთხეში მოხვდება.
"მე ნამდვილად ვფიქრობ, რომ ალბათ, უნდა მოვხვდე. მე არ ვარ იდეალური კანდიდატი, მაგრამ ბევრი სიკეთე გავაკეთე იდეალური ადამიანებისთვის, ეს ნამდვილად ასეა“, - განაცხადა აშშ-ის პრეზიდენტმა.

US President Donald Trump has announced plans to invite Americans to gather for a large prayer event on the National Mall, saying that “religion is coming back” in the United States.
Speaking at the National Prayer Breakfast, Trump said faith was strengthening across the country and that places of worship were filling up again after a period of decline, which he linked to the impact of the COVID-19 pandemic.
He said that as part of the “America 250” celebrations, a National Day of Prayer gathering would be held on May 17, bringing together people of different faiths for a joint prayer event.
“I am pleased to announce that on May 17 we are inviting Americans from across the nation to gather on our National Mall for prayer and to express gratitude… We will re-bless America as one nation under God,” Trump said, adding that he believed a country could not be truly great without religion.
During his remarks, the President also said he believed he would likely go to heaven, noting that while he was not a perfect candidate, he had done “a lot of good things for great people.”