ტრამპი - აშშ დაეხმარება პოლონეთსა და ბალტიისპირეთის ქვეყნებს დაცვაში, თუ რუსეთი გააგრძელებს ესკალაციას
1750
შეერთებული შტატები დაეხმარება პოლონეთს დაცვაში, თუ რუსეთი გადაწყვეტს დაძაბულობის ესკალაციას, - ამის შესახებ აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა მედიასთან განაცხადა.
ტრამპს ჰკითხეს, დაიცავს თუ არა აშშ პოლონეთს და ბალტიისპირეთის ქვეყნებს (ლატვია, ლიეტუვა და ესტონეთი), თუ ვლადიმერ პუტინი გააგრძელებს ესკალაციას.
"მე ამას გავაკეთებ“, - განაცხადა ამერიკის პრეზიდენტმა.
ასევე, რუსული გამანადგურებლების მიერ ესტონეთის საჰაერო სივრცის დარღვევის ბოლო ინციდენტის კომენტირებისას, ტრამპმა კიდევ ერთხელ განაცხადა: "ჩვენ ეს არ მოგვწონს“.
9-10 სექტემბრის ღამეს უკრაინაზე თავდასხმის დროს პოლონეთის საჰაერო სივრცეში დაახლოებით 20 რუსული დრონი შევიდა. 19 სექტემბერს კი რუსეთის საჰაერო ძალების სამი MiG-31 გამანადგურებელი ესტონეთის საჰაერო სივრცეში შევიდა და იქ მინიმუმ 12 წუთის განმავლობაში დარჩა. მომხდარი ესტონეთმა მიზანმიმართულ პროვოკაციად შეაფასა.

Trump: US will help defend Poland and Baltic States if Russia escalates
US President Donald Trump on Sunday said Washington would assist Poland in its defence if Russia decides to escalate tensions.
Speaking to reporters, Trump was asked whether the US would protect Poland and the Baltic states - Latvia, Lithuania, and Estonia - if Russian President Vladimir Putin continued escalation.
“I will do that,” Trump replied.
Commenting on the recent violation of Estonian airspace by Russian fighter jets, Trump added: “We don’t like that”.
On the night of September 9–10, around 20 Russian drones entered Polish airspace during an attack on Ukraine. More recently, on September 19, three Russian MiG-31 fighter jets crossed into Estonian airspace, remaining there for at least 12 minutes. Estonia described the incident as a deliberate provocation.