ტრამპი აცხადებს, რომ გრენლანდიასთან შეთანხმება თითქმის დასრულებულია
ამერიკის შეერთებული შტატების მიერ გრენლანდიის შესყიდვის ჩარჩო შეთანხმება თითქმის დასრულებულია, - ამის შესახებ აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ჟურნალისტებთან შეხვედრისას განაცხადა.
"ჩვენ უკვე დავიწყეთ მოლაპარაკებები და ვფიქრობ, ყველაფერი თითქმის დასრულებულია. ანუ, მათ თავად სურთ ეს. ვფიქრობ, ეს ყველასთვის სასარგებლო გარიგება იქნება. ძალიან მნიშვნელოვანი გარიგებაა, ეროვნული უსაფრთხოების თვალსაზრისით“, - განაცხადა ტრამპმა.
ტრამპმა ადრე გამოაცხადა გრენლანდიის შესყიდვის ჩარჩო შეთანხმება, მაგრამ ქვეყნის ეკონომიკის მინისტრმა ფაქტობრივად უარყო თეთრი სახლის სიტყვები და განაცხადა, რომ არანაირი შეთანხმება არ არსებობს და რომ ჯერ დიალოგი უნდა დაიწყოს.
გრენლანდიის გარშემო სიტუაცია დაიძაბა მას შემდეგ, რაც აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა კუნძულის 700 მილიარდ დოლარად შეძენის განზრახვის შესახებ განაცხადა. ის ამას სტრატეგიული აუცილებლობით ამართლებს და აცხადებს, რომ დანიას არ შეუძლია დაიცვას რეგიონი რუსეთის და ჩინეთის საზღვაო ძალების „ალყაში მოქცევისგან“.
ამ განცხადებებმა შეშფოთება გამოიწვია ევროპაში და ნატოს მოკავშირეებში, რომლებმაც ხაზი გაუსვეს დანიის ტერიტორიული მთლიანობის პატივისცემის და არქტიკის რეგიონში დაპირისპირების თავიდან აცილების აუცილებლობას.

US President Donald Trump has said that a framework agreement on the purchase of Greenland by the United States is “almost finished,” during remarks to journalists.
“We have already begun negotiations and I think everything is almost finished. They themselves want it. I think it will be a deal that is beneficial for everyone. It is a very important agreement from a national security standpoint,” Trump said.
Trump first raised the idea of buying Greenland earlier, describing it as strategically necessary and arguing that Denmark cannot defend the territory from what he called encirclement by Russian and Chinese naval forces. He suggested a price tag of around $700 billion for the island.
However, Greenland’s economy minister promptly rejected the White House comments, saying no agreement currently exists and that talks would need to begin first.
The suggestion to buy Greenland sparked concern in Europe and among NATO allies, with officials underlining the importance of respecting Denmark’s territorial integrity and avoiding heightened tensions in the Arctic region.